زمانی قمی در گفت‌وگو با ایلنا:

انتخابات آتی مجلس٬ تکمیل خواست مردم در سال 92 است

سیاست داخلی

علاقه نداریم که افراطیون مجددا در راس امور قرار بگیرند و به همین منظور، همکاری و همراهی با غیرافراطیون به منظور عدم بازگشت افراطیون استقبال می‌کنیم.

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه انتخابات آتی مجلس تکمیل خواست مردم در سال 92 است، تاکید کرد: ان‌شاءالله اصلاح‌طلبان در انتخابات مبتنی بر قانون و رقابتی سال آینده نقشی فعال و سازننده خواهند داشت و اکثریت کرسی‌های مجلس را فتح خواهند کرد.

سیدمحمود زمانی قمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درخصوص وضعیت كنونی اصلاح‌طلبان گفت: اگر به تاریخ معاصر نگاهی داشته باشیم٬ متوجه خواهیم شد تفكر اصلاح‌طلبی در روش‌های مورد تاكیدش همواره با خواست ملت ایران همراهی دارد.

وی ادامه داد: اگر خواست‌ها و شعارهای ملت ایران در یكصد سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم٬ خواهیم دید كه خواست و مطالبات آنها چیزی جز توسعه، ترقی، دموكراسی، آزادی و عدالت نیست كه این شعارها در تفكر اصلاح‌طلبی متبلور است.

استاندار دوران اصلاحات با اشاره به جریان‌های افراطی در منطقه٬ اظهار داشت: اصلاح‌طلبان در حالی كه دوگانه افراطی‌گری مذهبی و سكولار در منطقه به شكل جدی وجود دارد، بر دوگانه اسلام و دموكراسی تاكید جدی دارند كه این مسئله را٬ هم تبیین و هم ارائه كرده‌اند.

زمانی قمی در ادامه به تجربه موفق دولت اصلاحات اشاره كرد و افزود: اگر دولت اصلاحات شعارش توسعه سیاسی بود٬ ملاحظه می‌كنیم در آن دوره٬ كشور به رشد اقتصادی 6درصدی هم دست یافت در حالی كه رقبای اصلاح‌طلبان، در شرایطی مطلوب مدیریت كشور را برعهده گرفتند اما كشور را با رشد منفی شش‌درصدی (6-) پس دادند. این شاخصه به تنهایی نشانه كارآمدی و تجربه موفق اصلاح‌طلبان در عرصه مدیریتی است.

عضو هیات مدیره بنیاد باران با بیان اینكه اصلاح‌طلبان در انتخابات 24 خرداد 92 نشان دادند كه چیزی جز منافع ملی برایشان اهمیت ندارد، تصریح كرد: در آن انتخابات اصلاح‌طلبان موفق بودند. در آن انتخابات، همه طیف‌های اصلاحات جمع شدند و با رویكردی واحد وارد عرصه عمل شدند و دولت مورد علاقه مردم مستقر شد كه در این استقرار٬ اصلاح‌طلبان نقش شایسته‌ و قابل توجهی داشته و دارند.

وی با تاكید بر اینكه اصلاح‌طلبان از پایگاه اجتماعی خوبی برخوردار هستند، یادآور شد: به نظر می‌رسد با توجه به عملكرد دولت اصلاحات و دولت قبل می‌توان گفت كه برخلاف ادعای مخالفان اصلاحات، پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان نه تنها افول نكرده٬ بلكه عمیق‌تر هم شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به تعامل بیشتر اصلاح‌‌طلبان با خرده‌گروه‌های درون جریان اصلاحات خاطرنشان كرد: اصلاح‌طلبان این را دریافته‌اند كه وحدت آنها به سود ملت است. به خوبی دریافته‌اند كه در شرایط حساس باید متحد شوند و با خواست ملت همسو شوند. از سوی دیگر از ماجراهای گذشته درس عبرت گرفته‌اند و تمایل دارند تا طوری رفتار كنند كه ناكامی‌های گذشته تكرار نشود و به همین جهت، با بلوغ و پختگی بیشتری فعالیت می‌كنند.

زمانی قمی با تاكید بر اینكه اصلاح‌طلبان از نظامند و نظام را ازخود می‌دانند، ابراز داشت: جریان اصلاحات از تعامل با بخش‌های مختلف نظام استقبال می‌كند و در جهت تعامل با بخش مختلف نظام تلاش می‌کنند.

استاندار دولت اصلاحات در پاسخ به این سوال که آیا راهبرد گفت‌وگو با اصولگرایان هم بیان کند: اصلاح‌طلبان در انتخابات سال 92 با تاکید صرف بر اصلاح‌طلبی عمل نکردیم بلکه با همراهی جریان معتدل و میانه‌رو اصولگرا عمل کرد. ما علاقه نداریم که افراطیون مجددا در راس امور قرار بگیرند و به همین منظور، همکاری و همراهی با غیرافراطیون به منظور عدم بازگشت افراطیون استقبال می‌کنیم.

وی در خصوص راهبردهای اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مهمترین راهبرد اصلاح‌طلبان اتحاد و انسجام در جریان درون اصلاحات است. همچنین ما به تصمیمات حوزه‌های انتخابیه که جریان اصلاح‌طلب در آنجا فعال هستند، احترام می‌گذاریم و تصمیمی خارج از نظر آنها گرفته نخواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: اصلاح‌طلبان سال 92 با هم تعامل کردند و با همان روش و فرمول در انتخابات مجلس نیز عمل خواهند کرد. اصلاح‌طلبان در همه حوزه‌ها به کمک دولت آمده‌اند، هرچند که انتظاری از دولت هم نداشته‌اند ولی کمک به دولت را وظیفه خود می‌دانیم.

زمانی قمی با بیان اینکه انتخابات آتی مجلس تکمیل خواست مردم در سال 92 است، تاکید کرد: ان‌شاءالله اصلاح‌طلبان در انتخابات مبتنی بر قانون و رقابتی سال آینده نقشی فعال و سازننده خواهند داشت و اکثریت کرسی‌های مجلس را فتح خواهند کرد.

کد N628891