سردار عبداللهی در نشست خبری:

قرارگاه سازندگی در ساخت خط ریلی اینچه برون ـ گرگان رکورد زد

سیاسی

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: قرارگاه سازندگی در ساخت خط ریلی اینچه برون ـ گرگان رکورد زد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تاسیس این قرارگاه برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس اصل 147 قانون اساسی و اذن مقام معظم رهبری، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرارگاه خاتم را تاسیس کرد که این قرارگاه نیز از ابتدا تاکنون متولی و مجری بزرگترین طرح‌های صنعتی و عمرانی در کشور است.

وی با بیان اینکه این قرارگاه از ابتدای تاسیس تاکنون بیش از 2000 پروژه ملی و استانی را به سرانجام رسانده است، افزود: قرارگاه خاتم‌الانبیاء در بخش صنعت پالایشگاه 15 و 16 پارس جنوبی را بر اساس اصول فنی و مهندسی، تجهیز، طراحی، احداث و به بهره‌برداری رساند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) ادامه داد: طراحی، احداث و ساخت فازهای 15 و 16 در حالی توسط مهندسان ایرانی به سرانجام رسید که شرکت‌های خارجی از جمله توتال، شِل و ... کار را بر روی زمین گذاشته بودند.

سردار عبداللهی افزود: تِرین این پالایشگاه هم‌اکنون زیر بار است و تا حدود چهار میلیون و 700 میلیون مترمکعب گاز به شبکه اصلی تزریق می‌کند و در آینده نزدیک نیز ترین چهار آن راه‌اندازی خواهد شد.

وی گفت: ما همچنین توانستیم هفته گذشته از سکوی 16، گاز را به فازهای 15 و 16 برسانیم که از مجموع 30 میلیون مترمکعب حدود 10 میلیون مترمکعب از فاز 16 به پالایشگاه گاز وارد می‌شود.

سردار عبداللهی با اشاره به اقدامات قرارگاه خاتم‌الانبیا در حوزه‌های زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی، اظهار داشت: این قرارگاه حدود سه هزار و 700 کیلومتر زیرساخت جاده‌ای و ریلی در کشور احداث کرده است که از این میزان نیز 907 کیلومتر به قطعه اول پروژه حرم تا حرم اختصاص داده است که آمادگی داشتیم این پروژه را در هفته دولت به بهره‌برداری برسانیم، اما بنا به مصلحت مسئولان وزارت راه و شهرسازی به منظور نصب علائم ترافیکی، افتتاح این پروژه به تاخیر افتاد و انشاءالله به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به پروژه‌های خطوط ریلی این قرارگاه، گفت: ساخت خطوط ریلی اینچه برون ـ گرگان که ظرف مدت کمتر از یک سال به سرانجام رسید، رکوردی بود که توسط این قرارگاه زده شد و همگان نیز شاهد بهره‌برداری این پروژه توسط سه رئیس‌جمهور بودند، این پروژه هم‌اکنون ظرفیت انتقال سه میلیون بار را دارد و می‌تواند این ظرفیت را به 10 میلیون ارتقا دهد.

سردار عبداللهی با اشاره به پروژه‌های تونل و مترو قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)، گفت: این قرارگاه هم‌اکنون در حال انجام پروژه‌های خطوط 7 مترو‌های تهران، مشهد، قم و تبریز است و همچنین در این میان نیز 730 کیلومتر تونل آب و راه ساخته‌ایم که از شاخص‌‌ترین تونل‌های آبی نیز می‌توان به تونل 44 کیلومتری که در یکی از استان‌ها به سرانجام رسید، اشاره کرد.

وی همچنین به پروژه‌های انتقال آب اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه‌های خطوط انتقال آب با قطر 1400 تا 2000 در حدود 11 استان در حال انجام است و همچنین ما به مساله ساخت مخازن سد ورود پیدا کرده‌ایم که در این زمینه نیز 21 میلیارد مترمکعب مخازن سد توسط قرارگاه احداث شده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه سد «بتوند» که از مهم‌ترین پروژه‌های سدسازی توسط این قرارگاه است، گفت: این سد 5.5 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره آب دارد و همچنین بلندترین سد خاکی کشور محسوب می‌شود.

سردار عبداللهی با بیان اینکه این قرارگاه حدود 163 دستگاه پل در سراسر کشور به احداث رسانده است، گفت: ما همچنین توانسته‌ایم در حوزه زیرساخت‌های مخابرات، 10 هزار کیلومتر خطوط فیبر نوری به بهره‌برداری برسانیم که این مساله نیز خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به پروژه‌های کارخانه‌های معدنی، گفت: ساخت کارخانه احیا، فولاد، ذوب و پالایش 100 درصد توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ساخته شده و همچنین کارخانه تبریز مس نیز به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

ادامه دارد