/سومین همایش پژوهش در قانونگذاری/

ولایتی: در کشور به کار پژوهشی احتیاج داریم

علي‌اكبر ولايتي

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی بودجه به نفت، گفت: در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی دارای قدرت و نفوذ اساسی است به طوری که اکنون هیچ کشوری نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی در سومین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری با بیان اینکه بعد از فروپاشی شوروی دنیا وضعیت دیگری در حوزه بین‌المللی پیدا کرد، گفت: اکنون وضعیت به گونه‌ای شده است که عمر استراتژی‌ها کوتاه شده است. در زمانی در سال 1991 بوش اول در جمع نیروی دریایی آمریکا گفت که تنها ابرقدرت دنیا آمریکاست و بعد از تئوری دهکده جهانی را مطرح کردند اما بعد از 24 سال از فروپاشی شوروی دنیا به گونه‌ای تغییر کرده که حتی آمریکایی‌ها نیز معتقدند که نمی‌توان دنیا را تک قطبی اداره کرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه چین یک ابرقدرت بالقوه است، گفت: اخیرا خبری با این مضمون منتشر شده که چین و روسیه قصد انجام مانور مشترک نظامی در دریای مدیترانه یعنی قلمروی ناتو و اروپا را دارند. طبیعتا اقتصاد چین و قدرت نظامی روسیه قدرتی متحد است که آمریکایی‌ها نمی‌توانند نادیده بگیرند.

ولایتی افزود: در منطقه نیز ما دارای قدرت هستیم که برای هیچ کشوری قابل چشم‌پوشی نیست. ایران از یمن تا لبنان نفوذ اساسی دارد.

وی تاکید کرد: در چنین شرایطی ما در داخل کشور به کار پژوهش و مطالعاتی برای تصویب قوانین و نظارت بر اجرای آن داریم تا بتوانیم در صحنه منطقه و بین‌المللی با تحولات سریع دنیا حرکت کنیم. البته ایران همواره نشان داده که در بزنگاه‌ها بخصوص در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی تصمیمات لازم را می‌گیرد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت برای آنکه بتواند با پیش‌بینی درست امور را راهنمایی و نظام را به سمت و سویی سوق دهد لازم است که در بخش‌های مختلف با قدرت کار خود را انجام دهد.

ادامه دارد ...

کد N628698