دومین سالگرد کشتار نیوتاون، وضعیت اسفبار حقوق بشر و اوبامای فراموشکار

سیاسی

خبرگزاری مهر-گروه بین‎الملل: نیوتاون شب گذشته شاهد برگزاری دومین سالگرد کشتار 26 شهروند آمریکایی بود و در این میان وعده‎هایی که اوباما به خانواده های قربانیان این حادثه داده هنوز تحقق نیافته است.

نیوتاون در 126 کیلومتری شمال شرقی نیویورک در تاریخ 14 دسامبر سال 2012 شاهد کشتاری فجیع بود. در این روز نوجوانی مسلح با ورود به یک کودکستان به سوی حاضرین آتش گشود که در نتیجه آن 20 کودک و شش فرد بالغ جان باختند.

مردم این شهر شب گذشته دومین سالگرد این حادثه را برگزار کردند. این حادثه در حالی برگزار شد که دولت آمریکا از آن حمایت نکرد و هیچ یک از مقامات دولتی و یا کنگره در آن حضور نداشتند.

هر چند وقوع چنین حوادثی در آمریکا امری عادی قلمداد می شود، اما کشته شدن 20 کودک کم سن و سال در چنین حادثه ای سبب شد انتقادها متوجه دولت و دیگر مقامات آمریکایی شود و "باراک اوباما" رئیس جمهور ایالات متحده، در سال 2012 در مراسمی که برای بزرگداشت این قربانیان برگزار شده بود به خانواده آنها قول داد که قانونی را برای کنترل و محدودیت بیشتر سلاح تدوین و تصویب می کند، اما با وجود گذشت دوسال از این حادثه کاخ سفید نتوانسته اقدام مثبتی را برای کنترل سلاح در این کشور انجام دهد.

صحنه ای از یادبود کودکان کشته شده در حادثه کانکتی کات نیوتاون

مراسم شب گذشته در شرایطی برگزار شد که امریکا مدتی است بواسطه خشونت پلیس از یک سو و تبرئه عوامل قتل سیاه پوستان از سوی دیگر صحنه اعتراضات ضد نژادپرستی است. انتشار گزارش کمیته اطلاعات سنا درباره شکنجه زندانیان از سوی سازمان سیا نیز موجب شده تا سوالات زیادی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده شکل بگیرد.

سلاح های گرم سالانه جان 32 هزار نفر را در آمریکا می گیرند، اما با این وجود مقامات این کشور تمایل چندانی برای کاهش این کشتارها ندارند.  طبق نظرسنجی که در ماه ژانویه سال گذشته میلادی برگزار شد 86 درصد مردم آمریکا از تشدید کنترل سلاح های گرم حمایت می کردند، اما 11 ماه بعد این رقم به 52 درصد رسید.

بدتر آنکه لایحه کنترل سلاح های گرم که توسط کاخ سفید ارائه شد در هفدهم ماه آوریل سال گذشته به طور قطعی از سوی کنگره رد شد. مجلس نمایندگان نیز که اکثریت آن را جمهوریخواهان در اختیار دارند، به طور علنی دشمنی خود با این طرح را اعلام کرد.

حامیان خلع سلاح فوری مردم در آمریکا ضمن تقبیح قتل های نامحدود در آمریکا استدلال می کنند که این سلاح ها نیستند که می کشند بلکه انسان ها به کشتار اقدام می کنند و به همین علت پول های فدرال باید در  برنامه های مربوط به بهبود بهداشت روانی سرمایه گذاری شود.

در آمریکا در این باره اختلاف نظر وجود دارد و این جنجال هیجانات بسیاری به همراه داشته است.طبق گزارش موسسه "برای پول در سیاست خارجی" در مجموع یک هزار و 500 لایحه به رای گذاشته شد. از این لوایح 74 مورد به نفع حامیان سلاح و 66 مورد آن به نفع مخالفان اسلحه بود که در مجموع تنها 10درصد آن به تصویب رسید.

ابرقدرتی که در برابر انجمن ملی اسلحه زانو زد

دلیل ناتوان بودن کاخ سفید در افزایش کنترل سلاح، فعالیت گسترده نهادی به نام انجمن ملی سلاح (NRA) است. به نوشته رسانه های غربی این نهاد فقط در سال گذشته میلادی 13 میلیون و 800 هزار دلار برای جلوگیری از تصویب قوانینی در این رابطه هزینه کرده است.

انجمن ملی سلاح در آمریکا در اواخر سال 1800 تاسیس شده است و از آن زمان به تدریج قدرت سیاسی خود را در آمریکا افزایش داده و اکنون به یکی از عوامل اصلی قدرت در این کشور تبدیل شده است.

"تای بری" از نهاد کدپينک، یک سازمان حامی صلح در واشنگتن دراین‌ رابطه می گوید : انجمن ملی سلاح که لابی قدرتمندی در آمريکا به شمار می رود، ساليان سال قوانین فروش و حمل سلاح را تحت کنترل خود داشته است.

وی افزود در واشنگتن يک قانون مربوط به کنترل سلاح وجود داشت که در آمریکا از همه قوانين مشابه سختگيرانه تر بود، اما انجمن ملی سلاح، دولت آمريکا را تحت فشار قرار داد و عليه اين قانون اقامه دعوی کرد که اين امر منجر به لغو اين این قانون شد.

کاریکاتوری که حکایت از حاکمیت انجمن ملی سلاح بر کنگره آمریکا دارد

بری تصریح کرد : آمريکا به مرکز قتل در جهان تبدیل شده است. اکنون زمان آن رسيده که دولت در ابتدا سلاحهای جنگی را غيرقانونی اعلام کرده و سپس قوانين جدی محدوديت حمل سلاح را که در ۹۸ درصد کشورهای آزاد جهان وجود دارند، تنظيم کند.

این صلح طلب آمریکایی گفت، چيزی که ما نياز داريم قوانين سخت کنترل سلاح در آمریکا است. ما در اين کشور نيازمند قانون جدی کنترل سلاح هستیم.

اما "دیوید ای. کین" رئیس انجمن ملی سلاح در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که این انجمن از حمایت کافی اعضای کنگره برای شکست طرح محدود حمل و تجارت اسلحه برخوردار است و تاکید کرد این احتمال که دولت آمریکا بتواند چنین طرح­هایی را در کنگره به تصویب برساند، بسیار کم است.

نفوذ این انجمن در کنگره را می ­توان در قانون جامع بهداشت و درمان که در دوره نخست اوباما تصویب شد، مشاهده کرد. بر طبق ماده­ ای از این قانون آمده است که پزشکان حق ندارند از سوابق بیماران خود در مورد حمل سلاح سوال بپرسند.

همچنین این انجمن بارها مانع تخصیص بودجه به تحقیقات مرتبط با اسلحه در کنگره شده است. انجمن ملی سلاح دست کم 24 میلیون دلار در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 هزینه کرده است. این لابی قدرتمند در آمریکا که به دنبال تامین منافع تولید کنندگان اسلحه است، مانع تصویب هر گونه طرحی علیه منافع آنها خواهد شد.

"لی دروتمان" از موسسه مرکز سان لایت، و مخالف حمل سلاح در آمریکا در این رابطه به الجزیره گفت : نمایندگان سنا به خوبی می دانند که با مخالفت با انجمن ملی سلاح در این کشور موقعیت خود را به خطر می اندازند. زیرا اعضای قدرتمند انجمن ملی سلاح در آمریکا به صراحت به نمایندگان مجلس و سنای آمریکا اعلام می کنند اگر با ما باشید ما از شما حمایت خواهیم کرد و به نفع شما تبلیغ خواهیم کرد. اما اگر با ما مخالفت کنید ما در برابر شما خواهیم ایستاد.

براساس این گزارش، تحقیقات موسسه سان لایت نشان می‌دهد که حدود 51 درصد از نمایندگان کنگره آمریکا به نوعی از انجمن ملی سلاح این کشور کمک مالی دریافت کرده اند. همچنین 47 درصد از نمایندگان مجلس آمریکا از کمکهای مالی انجمن ملی سلاح این کشور برای انجام تبلیغات انتخاباتی خود بهره مند شده اند. در سنا هم حدود 42 درصد از نمایندگان از انجمن ملی سلاح آمریکا کمک مالی دریافت کرده‌اند.

و در آخر آنکه، حداقل شش لابی قدرتمند انجمن ملی سلاح آمریکا در فاصله نزدیکی از کنگره آمریکا مستقر هستند و زمان و منابع مالی زیادی را برای پیشبرد اهداف و خواسته های خود هزینه می کنند.