افزایش فروش تسلیحات کارخانه‌های نظامی روسیه

اندیشکده‌ مستقر در استکهلم اعلام کرد، با وجود کاهش چشمگیر در هزینه‌های دفاعی سراسر جهان، فروش تسلیحات روسیه به لطف سرمایه‌گذاری‌های مسکو به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "سایمون وزمن، یکی از محققان ارشد در "موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم" گفت: افزایش‌ چشمگیر در فروش تسلیحات کارخانجات روسیه در سال‌های 2012 و 2013 میلادی به خاطر سرمایه‌گذاری‌های بی‌وقفه دولت روسیه در تدارکات نظامی در جریان دهه اول سال 2000 میلادی بسیار زیاد بوده است.

این موسسه عنوان کرد، فروش تسلیحات توسط کارخانجات تسلیحاتی مستقر در روسیه در سال 2013 میلادی 20درصد رشد داشته است.

این در حالی است که داده‌ها درباره 100 کشور بزرگ در زمینه خرید و فروش تسلیحات به استثنای چین برای سومین سال متوالی کاهش داشته و با دو درصد کاهش در فروش تسلیحات در سال 2013 میلادی به 402 میلیارد دلار رسیده است.

این گزارش موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم به خاطر نبود داده‌های معتبر شامل چین نمی‌باشد. کارخانجات چین ارتشی را تامین می‌کنند که از دومین بودجه بزرگ جهانی برخوردار است.

کمپانی روسی "تاکتیکال میسلز کورپوریشن" با 118 درصد افزایش، بالاترین میزان فروش تسلیحات را در سال 2013 میلادی داشته و پس از آن کمپانی "آلماز آنتی" با 34 درصد افزایش پس از آن قرار دارد.

این موسسه گفت: کمپانی " آلماز آنتی" هم اکنون در بین بزرگترین تولیدکنندگان تسلیحاتی جهان در جایگاه دوازدهم قرار دارد و بسیار به 10 کمپانی برتر که اکثرا از آمریکا و کشورهای غرب اروپا هستند، نزدیک شده است.

این اندیشکده افزود: خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و عراق یکی از اصلی‌ترین دلایل در کاهش 5 / 4 درصدی فروش تسلیحات کمپانی‌های آمریکا محسوب می‌شود.

اما با وجود این کاهش آمریکا همچنان با شش کمپانی در بین 10 کمپانی برتر جهان بر این فهرست غالب است.

گروه آمریکایی "لاکهید مارتین" با فروش 5 / 35 میلیارد دلار در سال 2013 میلادی در جایگاه اول و پس از آن کمپانی "بوئینگ" قرار دارد.

روسیه پس از آمریکا و چین در زمینه اختصاص بودجه دفاعی در جایگاه سوم قرار دارد.

انتهای پیام

کد N628531