اتحادیه اروپا بازداشت روزنامه نگاران در ترکیه را محکوم کرد

سیاسی

اتحادیه اروپا در واکنش به اقدام نیروهای امنیتی ترکیه در حمله به دفاتر روزنامه زمان و شبکه تلویزیونی "سامان یولو" این حرکت را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، اتحاديه اروپا در این بيانيه اقدام دولت ترکيه در بازداشت شماری از روزنامه نگاران روزنامه زمان و يک شبکه تلويزيونی محکوم کرده و آن را مغاير با ارزش های اين اتحاديه دانسته است.

"فدريکا موگرينی"، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و "يوهانس هان" مسئول سياست گذاری کشورهای همسايه در اروپا و پذيرش اعضای جديد، در بيانيه مشترکی اين اقدام را مغاير با ارزش های اتحاديه اروپا خواندند.

روز گذشته  (۲۳ آذر) که همزمان با اولین سالگرد افشای پرونده اختلاس 86 میلیادر دلاری بود، نيروهای امنيتی و پليس ترکيه در يک عمليات همزمان در ۱۳ شهر دست‌کم ۲۳ نفر را بازداشت کردند. سردبير روزنامه زمان، مدير شبکه خبری سامان‌يولو، تهيه‌کننده دو سريال تلويزيونی، يک کارگردان سريال‌های تلويزيونی و رئيس پيشين شعبه مبارزه با ترور اداره پليس در استانبول از جمله بازداشت‌شدگان روز يکشنبه هستند.

اين دو مقام ارشد اتحاديه اروپا تصريح کرده اند: تنها چند روز پس از ديدار از ترکيه که در آن بر رابطه ترکيه و اتحاديه اروپا تاکيد شد، اين عمليات و اقدام مغاير با ارزشها و معيارهای بنيانی است که ترکيه بر مبنای آنها می خواهد به عضويت اين اتحاديه درآيد.

اين بيانيه تاکيد کرده است که هرگونه اقدام مضاعفی برای پذيرش در اتحاديه اروپا به رعايت کامل حاکميت قانون و حقوق بنيادين وابسته است.

اين دو مقام ارشد اتحاديه اروپا گفته اند که نگرانی خود را در اين زمينه در نشست شورای اتحاديه اروپا در روز سه شنبه مطرح خواهند کرد. اين نشست در خصوص پذيرش اعضای جديد و ترکيه خواهد بود.

این در حالی است که برخی از رسانه های ترکیه بازداشت این روزنامه نگاران را بخشی از  جنگ قدرت بین "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه و "فتح‌ الله گولن" رهبر جنبش اسلامگرای مخالف دولت ترکیه ،می دانند.

طبق این گزارش ها روزنامه زمان و شبکه تلویزیونی سامان‌یولو از رسانه‌های نزدیک به فتح‌الله گولن هستند.

 اردوغان، فتح الله گولن و طرفدارانش را به تشکیل دولت موازی متهم کرده و تا کنون صدها تن از حامیان آقای گولن بازداشت و محاکمه شده‌اند.

از سوی دیگر خبرگزاری آناتولی، وابسته به دولت ترکیه، در تحلیلی جداگانه با استناد به منابع خود می‌گوید که بازداشت این عده مربوط به پرونده‌ای است که در سال ۲۰۰۹ گشوده شد.