مشاور نخست‌وزیر ترکیه: نمی‌توان تا ابد پرونده‌های فساد را مخفی نگه داشت

مشاور ارشد نخست‌وزیر ترکیه گفت، دولت آنکارا روزی باید به مردم درباره مساله فساد پاسخ دهد و این توضیح باید شفاف و قانع‌کننده باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، اتین مهچوپیان، مشاور ارشد نخست‌وزیر ترکیه گفت: هیچ حزب یا دولتی نمی‌تواند تا ابد پرونده‌های فساد را مخفی کند. امتناع از توضیح چنین مساله‌ای برای حزب حاکم عدالت و توسعه هزینه‌های گزافی در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به انتخابات پارلمانی در ژوئن 2015 گفت: این وصله‌ها به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نمی‌چسبد اما همچنان افرادی هستند که نگران باشند این پرونده‌های فساد احتمالاً در کمپین انتخابات تاثیر بگذارد.

اردوغان که هم‌اکنون رئیس‌جمهوری ترکیه است در انتخابات 2015 شرکت نمی‌کند اما مکرراً گفته که ارتباطات نزدیکی با این مقام اجرایی دارد.

ادعاها درباره فساد مربوط به اختلاس در دسامبر 2013 آغاز شد که به چهار وزیر کابینه و حتی پسران و سایر مقام‌های دولتی مرتبط می‌شود. پرونده‌سازی و اجرای احکام قانونی علیه این وزرا متوقف شد اما تحقیقات پارلمانی همچنان ادامه دارد.

مشاور ارشد نخست‌وزیر ترکیه با اعلام اینکه نگاه واقع‌بینانه از جانب دولت قدرتمند پس از انتخابات درباره این پرونده‌های فساد انتظار می‌رود، گفت: اگر دولت علیه این ادعاهای فساد جدی عمل نکند، با مشکلاتی در صحنه بین‌الملل مواجه می‌شود.

این مقام مسوول که در اکتبر سال جاری میلادی به سمت مشاور ارشد احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه منصوب شده، ادعاها درباره این مساله را که مردم تحت رهبری حزب حاکم عدالت و توسعه احساس آزردگی می‌کنند، رد کرد و گفت: من نظر دیگری دارم. من تحت رهبری این حزب آزادتر هستم؛ هم به عنوان یک شهروند ارمنی و هم به عنوان یک روشنفکر.

انتهای پیام

کد N628315