ادعاها درباره تلاش ترکیه برای دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای

یک نهاد حقوق بشری بین المللی مدعی شد که ترکیه از دهه شصت تا کنون به صورت محرمانه به دنبال پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای نظامی است علت اصلی مخالفت کشورهای اروپایی با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز همین مساله است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری صدی البلد، سازمان عدالت و توسعه حقوق بشر که یکی از نهاد بین المللی است، مدعی شد که رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه در این کشور طرح‌هایی را برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای نظامی و ارتقای موشک‌های دور برد که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای داشته باشند، در سر می‌پرورانند و هدف از این اقدام مقابله با کشور گشایی روسیه در آینده و رویارویی با نفوذ روزافزون ایران در خاورمیانه است.

این سازمان تاکید کرد: چندین گزارش در این مورد در نهادهای اطلاعاتی اروپا بررسی شده است که همگی حاکی از آن است که ترکیه برنامه‌های هسته‌ای محرمانه خود را ارتقا داده است و تلاش‌هایی از سوی آنکارا برای در اختیار داشتن سلاح‌ اتمی جهت مقابله‌ با چالش‌های آتی و هرگونه احتمال تغییر در توازن قدرت‌ در منطقه‌ و جهان صورت گرفته است.

زیدان القنائی، سخنگوی امور رسانه‌ای سازمان عدالت و توسعه حقوق بشر اعلام کرد: علت واقعی مخالفت کشورهای اروپایی و در راس آنها فرانسه با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا این است که کشورهای اتحادیه اروپا می‌دانند که دولت اردوغان برنامه‌های هسته‌ای محرمانه‌ای دارد که از سال‌ها قبل آن را ارتقا می‌دهد.

این سازمان مدعی شده است، خواسته اردوغان برای در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای جهت مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه است و ترکیه می‌خواهد به ژاندارم خاورمیانه تبدیل شود و این مساله مداخله‌های ترکیه در کشورهای عربی همچون مصر و عراق و سوریه را روشن‌تر می‌سازد.

ترکیه چندی پیش اعلام کرد که توافقی برای ساخت چند نیروگاه هسته‌ای برای تولید نیرو با یک کنسرسیوم فرانسوی - ژاپنی صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N627884