مبلغی:

عدم فهم درست از دین، به خشونت منتهی می‌شود

اسلام,دين,جريان‌هاي تكفيري

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: گروه‌های خشونت گرا و تکفیری به دلیل عدم فهم درست از مناسبات و اجتماعیات دین، به نام جهاد و اسلام دست به خشونت و کشتار می‌زنند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: گروه‌های خشونت گرا و تکفیری به دلیل عدم فهم درست از مناسبات و اجتماعیات دین، به نام جهاد و اسلام دست به خشونت و کشتار می‌زنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مبلغی در دیدار با جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های استرالیا گفت: امروز خیلی از گروه‌ها در فضای منطقه و جهان اسلام به نام دین منشاء خشونت‌ها و کشتارهای بسیاری هستند و کار به جایی رسیده است که بدترین شقاوت‌ها از سوی آنها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: گروه‌های خشونت طلب مانند داعش برخلاف آموزه‌های اسلامی، نه تنها زندگی زیبا را در نگاه و اخلاق و برنامه‌های خود ندارند، بلکه زندگی پر از خوف، وحشت و قتل و کشتار را دنبال می‌کنند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با تقسیم آموزه‌های دینی به دو دسته فردی و اجتماعی، گفت: امور فردی برای خود فرد است و اگر در جامعه هم باشد به صورت خیلی محدود حضور می‌یابد که می‌توان از آن به امور نیمه اجتماعی یاد کرد.

وی گفت: بخشی از آموزه‌های اجتماعی اسلام، مناسبات انسان‌ها از جمله ارتباط اتباع مذاهب را با هم و حتی ارتباط مسلمانان با غیرمسلمانان را در سطح کلان، تنظیم و ارائه می‌کند.

مبلغی گفت: اسلام نقطه شروع را تنظیم مناسبات اجتماعی قرار داده و به اتکای آن به سمت اصلاح امور فردی به پیش رفته است.

وی یادآور شد: به دلیل این کاستی است که برخی از مسلمانان در قالب گروه‌ها به جان هم افتاده و بدون رعایت اصول اولیه مناسبات اجتماعی و اسلامی، بدترین خشم‌ها، رفتارها و برخوردها را علیه هم عامل می‌شوند.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: به دلیل عدم شناخت دقیق مناسبات اجتماعی، وضعیت‌های فردی نیز که تابعی از مناسبات اجتماعی هستند، دچار تشویش، اضطراب و وضعیت ناهنجار شده‌اند.

مبلغی یادآور شد: قرآن کریم بر امت اسلامی تاکید بسیاری دارد و در زمینه ارتباط انسان‌ها با هم در یک جامعه اسلامی اعم از مسلمان با مسلمان و افراد جامعه اسلامی با غیر اسلامی آموزه‌های شفاف و روشنی دارد.

وی خطاب به دانشجویان استرالیایی گفت: شما باید مطالعات جدی را بر شناخت اصول حاکم بر مناسبات اجتماعی آغاز کنید چراکه در غیر این صورت دچار انحرافات و تاثیرپذیری‌های منفی از گروه‌های افراطی خواهید شد.

مبلغی با اشاره به نقش انقلاب اسلامی ایران در وحدت جامعه اسلامی گفت: انقلاب اسلامی داعیه وحدت جامعه اسلامی را سرمی‌دهد البته در مقابل این کوشش مشکلات بزرگی نهفته است ولی این راه را با قوت دنبال می‌کند.

این استاد حوزه علمیه قم گفت: اسلام با زیبایی‌ها در زندگی و ممارست و ارتباط داشتن با مظاهر آن و تمدن نه تنها مخالف نیست بلکه هدف جدی خود را ایجاد زندگی زیبا ولی پاکیزه قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه زندگی رها و غیرمقید به حلال، زندگی اسلامی نیست، گفت: همانگونه که زندگی دور شده از زیبایی‌ها و مظاهر زیبایی (یعنی زندگی خشک و سخت) مطلوب اسلام نیست.

مبلغی با اشاره به آیه 32 سوره اعراف گفت: قرآن کسانی که با تحریم، باعث دور شدن انسان‌ها از زینت و زیبایی و استفاده از نعمت‌های الهی می‌شوند را مورد عتاب قرار داده است.

وی گفت: اگر مناسبات و ارتباط انسان ها بر اساس این اندیشه‌های اسلامی بنا شود درون چنین فضایی انسان‌ها در مسیر معنویت افزایی، خودسازی و دین خواهی قرار می‌گیرند و ارتباطات آنها با خداوند خود به خود تقویت می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی وحدت با وجود اختلاف مذهبی گفت: مشکل بسیاری از مسلمانان این است که زمام امور اجتماعی را به دست اختلافات فکری و اندیشه‌ای می‌دهند و این اختلافات را در زندگی اجتماعی دخالت می‌دهند، اسلام می‌گوید اختلاف فکری را در فضای اندیشه نگه دارید و آن را به واقعیت زندگی سرایت ندهید.

مبلغی ادامه داد: بر اساس نگاه اسلام اعضای یک جامعه که در حال همزیستی و زندگی مشترک هستند، باید در این همزیستی هر کدام در قبال دیگری از روش تغافل و چشم پوشی بهره گیرد.

انتهای پیام

کد N627822