احتمال احضار بلر به دادگاه؛

مجلس عوام انگلیس خواستار تحقیق درباره ارتباط لندن با شکنجه‌های سیا شد

سیاسی

گروهی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس خواستار تحقیق درباره ارتباط نهادهای امنیتی بریتانیا با شکنجه های سازمان سیا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، تبعات گزارش کمیته اطلاعات سنا درباره شکنجه به انگلیس نیز رسید و نمایندگان مجلس عوام خواستار تحقیق در مورد ارتباط لندن با شکنجه های سازمان سیا شده اند.

در همین رابطه وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که احتمال دارد مقامات پیشین بریتانیا از جمله "تونی بلر" نخست وزیر اسبق، برای ادای توضیحات احضار شوند.

این وضعیت در حالی است که پیشتر گزارش های متعددی درباره شکنجه مظنونین به فعالیت های تروریستی توسط دستگاه های امنیتی انگلیس منتشر شده اند.

کمیته اطلاعات سنای آمریکا در تاریخ 18 آذر ماه گزارشی را در مورد اقدامات سازمان سیا برای شکنجه افراد متهم به فعالیت های تروریستی منتشر کرد.

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در گزارش موسوم به شکنجه، سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) را به دروغگویی به کنگره و کاخ سفید متهم کرد. این گزارش جزئیات عملیات سی آی ای علیه القاعده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را علنی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به صدور گزارش کمیته اطلاعاتی سنا درباره اقدامات سیا در شکنجه متهمان، از سازمان جاسوسی کشورش انتقاد کرد. اوباما شیوه های شکنجه سیا را خلاف قوانین موجود در آمریکا دانسته است.

گزارش سنا علاوه بر تشریح جزئیات شیوه های جنجالی سی آی ای برای کسب اطلاعات از مظنونان مطرح تروریستی، تاکید کرد که این شیوه ها به نتایج مفیدی منجر نشده است.

انتشار این گزارش به دلیل اختلافات در واشنگتن بر سر بخش هایی که باید فاش شود چند بار عقب افتاده است.