پیروزی ائتلاف حاکم ژاپن در انتخابات پارلمانی/ میزان مشارکت پایین بود

سیاسی

رسانه ها از پیروزی قاطع ائتلاف حاکم ژاپن در انتخابات پارلمانی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتد پرس با اشاره به پیروزی قاطع ائتلاف حاکم ژاپن در انتخابات پارلمانی گزارش داد که این انتخابات یک همه پرسی برای برنامه های اقتصادی "شینزو آبه" نخست وزیر و همچنین قانون اساسی صلح طلبانه ژاپن در نظر گرفته شده بود.

نتایج نظرسنجی‌ های انجام شده از رای دهندگان ژاپنی هنگام خروج از پایگاههای رای گیری حکایت از پیروزی "ائتلاف حاکم" ژاپن یعنی حزب لیبرال دموکرات در مجلس نمایندگان این کشور با اکثریت دو سومی است.

حزب لیبرال دموکرات در بیشتر سالهای پس از جنگ جهانی دوم قدرت را در ژاپن در دست داشته است و اگرچه نتوانسته به تنهایی اکثریت دو سومی به دست آورد اما توانسته این کار را با ائتلاف با حزب "کومی" انجام دهد.

از سوی دیگر میزان مشارکت مردمی در این انتخابات تا فرا رسیدن عصر تنها 26 درصد بود، این درحالیست که میزان مشارکت در انتخابات دو سال گذشته 33 درصد بود.

انتخابات زودهنگام پارلمانی ژاپن از صبح امروز یکشنبه در این کشور آغاز شد. این انتخابات به موجب اصلاحاتی است که نخست وزیر ژاپن، در کابینه خود اعمال کرده است.

نوع شرکت مردم در انتخابات امروز نشان داد که ژاپنی ها چه دیدگاهی درباره برنامه های اقتصادی شینزو آبه دارند که از زمان به قدرت رسیدن خود، اجرای این برنامه ها را شروع کرده است. نتایج نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که دو سوم ژاپنی ها معتقدند این انتخابات بی مورد است و در واقع به منزله هدر دادن وقت و پول است.

باید توجه داشت که علت اصلی پیروزی محتمل حزب آبه نیز در این انتخابات، نارضایتی مردم ژاپن از احزاب مخالف و وجود اختلاف های داخلی در میان احزاب مخالف دولت است که مانع از حضور پررنگ و قوی آنها در انتخابات شده است.