رئیس جمهوری افغانستان حملات تروریستی را محکوم کرد

رئیس جمهوری افغانستان که موضع سرسختانه‌ای را علیه شبه نظامیان در پیش گرفته امروز (یکشنبه) موج حملات شبه نظامیان در این کشور را که پیش از خروج نیروهای خارجی در پایان ماه جاری میلادی صورت گرفته محکوم کرد و گفت: ما هیچگاه تسلیم نمی‌شویم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیدپرس، اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای تلویزیونی از تمام رهبران سیاسی، مذهبی و اجتماعی خواست تا این خشونت را محکوم کنند و گفت: این خشونت‌ها کافی است!

وی با اشاره به کشته شدن یک دانشجو در حمله علیه شکیرا باراکزای، عضو پارلمان افغانستان و انفجار انتحاری در یک بازی والیبال که ماه گذشته میلادی 50 کشته بر جای گذاشت گفت: این خشونت غیرقابل قبول است. غیر اسلامی و غیر انسانی است.

سخنان رئیس جمهوری افغانستان دو هفته پیش از خروج اکثریت نیروهای بین‌المللی از این کشور پس از 13 سال حضور در افغانستان صورت گرفت.

پیش از خروج سربازان خارجی از افغانستان، شبه نظامیان طالبان یکسری حملاتی را در سراسر کشور به راه انداخته‌اند که از جمله آن می‌توان به هدف قرار دادن خارجی‌ها در کابل پایتخت اشاره کرد.

اشرف غنی درباره این خشونت‌ها که از زمان رئیس جمهور شدنش در سپتامبر 2014 شدت گرفته سخن می‌گوید و به صورت منظم از قربانیان این حملات در بیمارستان‌ها و منازلشان دیدار می‌کند.

وی در جریان سخنرانی امروز خود هیچ اشاره‌ای به برنامه‌هایش درباره مقابله با افزایش این خشونت‌ها نکرد.

با این حال هدف سیاست خارجی وی اعمال فشار بر پاکستان برای توقف حملات برون مرزی توسط طالبان و شبکه حقانی است.

افزایش حملات طالبان پس از امضای توافق امنیتی دو جانبه میان افغانستان و واشنگتن صورت گرفته است؛ توافقی که دولت حامد کرزای، رئیس جمهورسابق افغانستان از امضای آن خودداری می‌کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز ماموریت نیروهای ضربت این کشور در افغانستان را تمدید کرده و به نیروهای آمریکایی این اختیار را داده تا علیه شبه نظامیان طالبان و نه فقط القاعده وارد عمل شده و اگر لازم باشد به پشتیبانی هوایی بپردازد.

انتهای پیام

کد N627658