حسن‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد،

دولت باید در بودجه 94 قیمت دلار را 3100 تومان پیش‌بینی می‌کرد

بودجه 94

یک عضو شورای پول و اعتبار گفت که افزایش قیمت دلار تا 20 درصد طبیعی است و بهتر بود دولت در بودجه 94 قیمت دلار را به جای 2850 تومان، 3100 تومان پیش‌بینی می‌کرد.

محمد حسن‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با طبیعی خواندن نوسانات نرخ ارز اظهار کرد:‌ دلار به چند علت باید گران شود یکی اینکه قیمت نفت در حال کاهش است. وقتی قیمت نفت پایین می‌آید یعنی خود به خود درآمدهای ارزی دولت هم کاهش پیدا می‌کند و این موجب کاهش عرضه ارز می‌شود در عین حال که واردات هر روز رو به رشد است.

وی افزود: نکته‌ دیگر این است که طبق تئوری‌های علمی به خاطر تفاوت نرخ تورم ما با آمریکا قیمت دلار باید افزایش یابد. نرخ تورم در آمریکا دو درصد و در ایران 22 درصد است بنابراین قاعدتا باید 20 درصد رشد دلار را داشته باشیم که تازه تعادل قیمت حفظ شود. البته تا الان این تعادل مصنوعی بوده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تحریم‌ها علیه ایران و عدم امکان برداشت درآمدهای نفتی، تصریح کرد: وقتی ما نمی‌توانیم پول نفت‌هایی که می‌فروشیم را به کشور بیاوریم این باعث کاهش عرضه ارز می‌شود بنابراین با همه این دلایل افزایش قیمت دلار تا 20 درصد طبیعی است.

حسن‌نژاد پایین آمدن قیمت نفت و تحریم‌ها را از دیگر عوامل افزایش قیمت دلار دانست و یادآور شد: بهتر بود دولت در بودجه 94 قیمت دلار را نه 8 درصد، بلکه 20 درصد گران می‌کرد و به جای 2850 تومان برای هر دلار، رقم 3100 تومان را پیش‌بینی می‌کرد زیرا ما نمی‌توانیم برخلاف تئوری‌های اقتصادی رفتار کنیم.

این عضو شورای پول و اعتبار در پایان خاطرنشان کرد که تکرار شرایط سال 90 در بازار ارز محال خواهد بود.

انتهای پیام

کد N627275