20 بار تعطیلی راکتورهای انگلیس در سال

یک پایگاه خبری در انگلیس گزارش داد: راکتورهای هسته‌ای در سراسر این کشور سالانه 20 بار در سال به دلایل مختلفی چون مسائل ایمنی و نقص فنی تعطیل می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از پایگاه خبری اسکاتلند هرالد، آمار تعطیلی راکتورهای سراسر انگلیس در سال‌های اخیر که در اختیار مقامات محلی قرار گرفته است نشان می‌دهد که 15 راکتور در طول سه سال گذشته 62 بار تعطیلی برنامه‌ریزی نشده داشته‌اند.

دلیل تعطیلی این راکتورها عبارت بود از مسائل ایمنی، نقص فنی و تأمین انرژی برق در انگلیس. کارشناسان پس از انتشار این آمارها هشدار داده‌اند تعداد بالای تعطیلی‌های برنامه‌ریزی نشده در میان راکتورهای انگلیس یک نگرانی بزرگ درباره امنیت تأمین انرژی در زمستان پیش‌رو و پس از آن است. این کارشناسان بازبینی در این زمینه را خواستار شده‌اند.

بر اساس این گزارش در روز 20 نوامبر از میان 15 راکتور انگلیس تنها پنج راکتور فعال و باقی غیرفعال بوده‌اند. این مسأله بدین معنی است که آن‌ها فقط 43 درصد از میزان برقی که باید را تولید می‌کنند.

گفته می‌شود یکی از دلایل تعطیلی این راکتورها عمر بالای آن‌هاست و برخی از آن‌ها بیش از 30 سال است که فعالیت می‌کنند.

این مسأله نشان می‌دهد آن‌ها بیش‌تر از آن چیزی که برایش برنامه‌ریزی شده‌اند در حال فعالیت هستند.

دکتر ریچارد دیکسون، سرپرست گروه دوستان زمین در اسکاتلند که یک سازمان حامی محیط زیست است در این باره گفت: همانند دروغ بزرگی که گفته می‌شد انرژی هسته‌ای ارزان است، اکنون متوجه شدیم که قابل اعتماد هم نیست.

به گزارش اسکاتلند هرالد، شرکت دولتی ای‌دی‌اف انرژی فرانسه که وظیفه اداره این راکتورها را دارد متهم به کوتاهی در گزارش نقص این راکتورها شده است.

این شرکت تاکنون اظهار نظری درباره گزارش تعطیلی زیاد راکتورهای انگلیس نکرده است.

انتهای پیام

کد N627263