"هیچ نشانه‌ای از آمادگی کره‌شمالی برای مذاکرات اتمی دیده نمی‌شود"

دیپلمات آمریکایی مسئول امور کره شمالی گفت: پیونگ یانگ همچنان به برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد و هیچ نشانه‌ای از برداشتن گام‌هایی با هدف از سرگیری مذاکرات بین‌المللی برای پایان دادن به برنامه اتمی این کشور دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مذاکرات موسوم به مذاکرات شش جانبه از سال 2003 آغاز شده و گروهی است که از چین، ژاپن، روسیه، کره جنوبی و آمریکا تشکیل شده تلاش می‌کند تا کره شمالی را متقاعد کند از برنامه اتمی خود با هدف دستیابی به کمک و سایر منافع و مزیت‌ها دست بکشد.

مقام‌های کره شمالی مکررا گفته‌اند که پیونگ یانگ تمایل دارد تا مذاکرات را بدون هیچ قید و شرطی از سر بگیرد اما آمریکا و سایرین می‌خواهند تا این کشور در ابتدای امر صداقت خود را نشان دهد.

سونگ کیم، به خبرنگاران در پکن گفت: یک اتفاق نظر قومی میان پنج کشور وجود دارد مبنی بر اینکه ما باید از هر فرصتی برای کسب موفقیت در این مذاکرات بهره ببریم و اگر این مذاکرات از سر گرفته شود ما نیازمند تعهدات قومی از جانب کره شمالی هستیم.

سونگ کیم، نماینده ویژه آمریکا در امور سیاست گذاری کره شمالی ادامه داد: این همان چیزی است که انتظار داریم کره شمالی در صورت ازسرگیری مذاکرات اتمی آن را انجام دهد. ما نگران این هستیم که کره شمالی به برنامه اتمی خود ادامه دهد و به ارتقای توانایی‌های اتمی و موشکی خود بپردازد.

سونگ کیم که سابق بر این سفیر آمریکا در کره جنوبی بود، در جریان پایان سفرش به پکن درباره از سرگیری مذاکرات شش جانبه درباره برنامه اتمی کره شمالی سخن گفت: سپتامبر 2005، پیونگ یانگ به صورت کتبی با توقف برنامه اتمی خود موافقت کرد اما علاوه بر آزمایش اتمی به انجام یکسری پرتاب‌های موشک بالستیک دست زد که به اعمال تحریم‌هایی از جانب شورای امنیت سازمان ملل منجر شد.

این مقام مسئول دیپلماتیک آمریکا گفت: آزادی سه تبعه آمریکا در اکتبر و نوامبر توسط کره شمالی یک تحول بزرگ محسوب می‌شود اما هنوز هیچ تغییری در رویکرد این کشور درباره مساله برنامه اتمی دیده نمی‌شود. ما هنوز منتظر یک نشانه واضح از جانب کره شمالی برای از سرگیری مذاکرات هستیم. اگر بخواهم کلی سخن بگویم این برای ما بسیار دشوار است تا زمانی که کره شمالی به برنامه خود ادامه می‌دهد، مذاکرات بسیار سخت خواهد بود. من با مقام‌های چین مذاکرات سازنده‌ای داشتم و از پکن خواسته‌ام تا از نفوذ خود برای متقاعد کردن پیونگ یانگ برای بازگشت به مذاکرات استفاده کند.

وی همچنین از رویکرد چین در اعمال تحریم‌هایی علیه کره شمالی استقبال کرد و گفت: معتقدم که پکن کاملا جدی به تعهدات خود پایبند است و انتظار داریم که این تحریم‌ها ادامه یابد.

چین که از جنگ 1950 تا 1953 کره در کنار کره شمالی بود، مدت‌هاست که حامی سیاسی این کشور است اگرچه در سال‌های اخیر رویکردی سخت‌تر در قبال پیونگ یانگ داشته است.

یک ژنرال بازنشسته ارتش آزادی بخش خلق چین در ماه جاری میلادی در روزنامه گلوبال تایمز نوشت که اگر کره شمالی سقوط کند یا جنگی را آغاز کند به حمایت یا نجات این کشور نمی‌پردازد اما از این مساله هم اجتناب نمی‌کند.

جیمز کلاپر، رئیس اطلاعات ملی آمریکا که برای یک ماموریت سری با هدف آزادی دو تن از اتباع آمریکایی در نوامبر به کره شمالی رفته بود، خوش‌بینی خود را بابت این سفر اعلام کرد و گفت: فکر می‌کنم که یک تغییر بالقوه در این مورد وجود دارد و می‌توان در آینده مذاکراتی را انجام داد.

انتهای پیام

کد N626871