برگزاری مراسم اربعین حسینی در نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور

امام حسين ع ,سازمان فرهنگ و ارتباطات,عزاداري,اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در خارج از کشور برگزار شد.

همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حضور دلسوختگان و ارادتمندان به مکتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مراسم در کشورهای زیر برگزار شد:

قرقیزستان

مراسم اربعین حسینی با حضور گسترده عاشقان و شیفتگان اهل بیت(ع)، شیعیان آذری قرقیزستان، ایرانیان مقیم و کارکنان نهادهای ایرانی در مسجد امام علی (ع) شهر بیشکک برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی امام جماعت مسجد امام علی (ع) طی سخنانی گفت: حادثه کربلا با دیگر رخدادهایی که در طول تاریخ سراغ داریم فرق بسیار دارد این حادثه برای بشریت پیام و درس دارد کلاس انسان سازی و آزادگی است.

وی اظهار کرد: امام حسین (ع) دینداری و اخلاص را آموزش داد و آموخت که باید تسلیم بود و اخلاص داشت به همین دلیل این نهصت نه تنها کهنه نمی‌شود بلکه روز به روز زنده‌تر می‌شود طی این روزها حضور بیش از 17 میلیون نفر آن هم با پای پیاده در اربعین حسینی دلیل روشن این موضوع است.

امام جماعت مسجد امام علی (ع) با اشاره به آیات قرآنی از جمله آیه 85 سوره آل عمران افزود: کسی که در برابر امر خدا تسلیم نباشد از زیان کاران خواهد بود و اسلام یعنی تسلیم و چه زیبا امام علی (ع) تسلیم را معنا می‌کنند و می‌فرمایند اسلام یعنی تسلیم، تسلیم یعنی یقین و یقین به معنای تصدیق و تصدیق یعنی اقرار و اقرار یعنی عمل و وظیفه لذا تسلیم شرط قبولی طاعات است امام حسین تسلیم محض خدا بود و این است راز ماندگاری قیام حسین (ع)تا جهان باقی است.

این مراسم با مداحی محبان اهل بیت عصمت و طهارت و سینه زنی عاشقان حسینی(ع) ادامه یافت.

تاجیکستان(خجند)

همزمان با فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر خجند، مراسم سوگواری و عزاداری با حضور ایرانیان و افغانیان مقیم این شهر و خانواده‌های ایشان، در محل این نمایندگی برپا شد.

در این مراسم که در شب اربعین، پس از اقامه نماز مغرب و عشاء بر پا ‌شد، مسعود احمدوند، وابسته فرهنگی کشورمان در خجند با ذکر یک حدیث از امام حسین علیه‌السلام در خصوص توجه به گفتار و رفتار به بررسی معنا و کاربرد آن در زندگی امروزی پرداخت.

وی با ذکر سخن مشهور حضرت زینب سلام الله علیها درباره وقایع عاشورا که می‌فرمایند «ما رأیت الا جمیلا» درخصوص استقامت و شکیبایی این بانوی بزرگ و همچنین نقش ایشان در ابلاغ پیام حرکت امام حسین علیه‌السلام سخن گفت. قرائت اشعار آیینی در خصوص عاشورا و دلاوری‌های یاران پاک سیدالشهداء از دیگر برنامه‌های این مجلس بود.

پس از آن مراسم با قرائت زیارت عاشورا، ذکر مصیبت و نوحه‌خوانی توسط ایرانیان و افغانیان مقیم شهر خجند، ادامه یافت.

افغانستان(کابل)

تجلیل از پیرغلامان اباعبدالله

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی و حرکت طوفانی میلیون‌ها انسان‌های دلباخته بطرف کربلای معلی اجلاس کشوری تجلیل از پیرغلامان اباعبدالله و خدمتگزاران به آن حضرت در مسجد امام علی (ع) دشت برچی با حضور جمع کثیری از محبین اهل بیت (ع) و شخصیت‌های مذهبی و سیاسی برگزار شد.

در این محفل مداحان و سخنرانان پیرامون فضایل و مناقب و مراثی آن حضرت سخنان مبسوطی بیان کردند، در ادامه معاون رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز که در این محفل حضور داشت پیرامون ویژگی‌های امام حسین (ع) از منظر آیات و روایات بخصوص فرمایشات پیامبر اسلام (ص) سخنرانی کرد.

مراسم با تجلیل 15 نفر از مداحان سراسر کشور افغانستان به پایان رسید.

برگزاری محفل شعر عاشورایی نی نوا

به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی محفل شعر عاشورایی نی نوا را با حضور جمعی از شاعران جوان افغانستان توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - کابل در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل برگزار شد.

این محفل با تلاوت آیاتی چند از کلام الله الهی آغاز سپس رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل ضمن خیر مقدم به مهمانان پیرامون اربعین حسینی سخنانی ایراد کرد در ادامه شاعران اشعار و سروده‌های خود را پیرامون عاشورا و اربعین حسینی قرائت کرد.

برگزاری هشتمین نمایشگاه خیابانی عاشورا در پایتخت افغانستان

به مناست فرارسیدن اربعین سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) هشتمین نمایشگاه تصویری خیابانی تحت عنوان عاشورا جلوه گاه ایثار و شهادت و نماد وحدت امت اسلامی به شکل سیار در میدان شهید مزاری چهارراهی پل سوخته کابل به نمایش گذاشته شد.

این نمایشگاه توسط بنیاد وارثین شهدا در بخش‌های مختلف از جمله تصاویر شهدای کربلا، حماسه روز عاشورا، نماز ظهر عاشورا و شهدای عاشورای کابل طراحی و اجرا شده، که مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته است.

بررسی اربعین امام حسین (ع) از منظر آیات و روایات در کابل

در اجلاس تخصصی که با حضور علماء، اندیشمندان و طلاب حوزه‌های علمیه کابل از طرف پژوهشگاه جامعه المصطفی در مدرسه رسالت برگزار شد، بحث اربعین امام حسین (ع) از منظر آیات و روایات مورد بحث و بررسی قرار گرفت در این اجلاس که معاون رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حضور داشت سخنرانان پیرامون موضوع فوق به بحث و گفتگو پرداختند.

در پایان اجلاس آیت الله صالحی گفت که پیامبر(ص) و ائمه (ع) سفارش کردند که دو موضوع مهم تجلیل شود یک موضوع غدیر که یکی از اعیاد اکبر است و دیگری مسئله عاشورا و مسایل پیرامون آن که بحث عزاداری است و علت دستور این، است که هر دو موضوع ما را به ولایت و امامت نزدیکتر می‌کند.

ترکمنستان

به مناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله حسین (ع) مراسم عزاداری با شرکت پیروان اهل بیت عصمت و طهارت و همچنین جمعیت کثیری از عاشقان اهل بیت (ع) از شهر عشق آباد و حومه در مساجد فاطمه زهرا (س) و امام رضا (ع) عشق آباد برگزار شد.

در این مراسم که با اقامه نماز مغرب وعشاء به امامت رایزن فرهنگی در مسجد امام رضا (ع) آغاز شد، پس از قرائت قرآن اسماعیل زاده رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تشکر از شرکت انبوه عاشقان اهل بیت در مراسم اربعین به تبیین فلسفه قیام امام حسین (ع) پرداخت.

وی گفت: بعد از شهادت حضرت، کاروان اسرا در حقیقت کاروان پیام رسانی سید الشهدا بود که در مجالس مختلف پیام عاشورایی حضرت را به گوش بشریت رساندند.

اسماعیل زاده در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت اربعین حسینی در رابطه با فلسفه قیام امام حسین و نقش حضرت زینب و امام سجاد علیه‌السلام در قیام امام حسین (ع)و انجام وظیفه پیام رسانی قیام عاشورا مطالبی را بیان کرد.

وی با اشاره به عظمت این قیام و اهمیت عزاداری‌ها بیان کرد که زیارت امام حسین(ع) و اربعین امام حسین علیه السلام از چنان اهمیتی برخوردار شده است که روز به روز به رونق آن افزوده می‌شود. امسال میلیون‌ها نفر زائر قبر امام حسین علیه السلام در کربلا هستند که نشان دهنده عظمت این موضوع است.

در ادامه این مراسم مداحان اهل بیت (ع) به زبان فارسی و ترکی آذربایجانی به ذکر مصیبت و نوحه خوانی پرداختند.

همچنین با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان در سایر شهرهای ترکمنستان مراسم مشابهی برگزار شد.

قزاقستان(آستانا)

مراسم عزاداری اربعین شهادت سالار شهیدان حسین (ع) و یاران با وفای آن امام همام شب شنبه 22 آذر ماه با حضور جمع ایرانیان و علاقمندان به آستان سرور آزادگان حسین ابن علی (ع) در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قزاقستان برگزار شد.

در این مراسم که با اقامه نماز جماعت و قرائت زیارت اربعین آغاز شد، صابری رایزن فرهنگی کشورمان طی سخنانی به نقش و جایگاه تبلیغات و ابلاغ پیام پرداخت و با بیان اشکال تبلیغات به شکل سمعی، تبلیغات سمعی و بصری و تبلیغات عملی نقش تبلیغات عملی را بهترین شیوه عملی برای ارسال و ابلاغ پیام ذکر و بیان کرد که بعد از وقایع روز عاشورا با اعزام کاروان اسرا از صحرای کربلا به سمت کوفه و شام رسالت ابلاغ پیام نهضت عاشورا به عهده خاندان امام حسین (ع) و اسرا قرار گرفت که هر کدام به نوعی در ابلاغ رسالت نهضت سالار شهیدان نقشی را ایفا کردند، مخصوصا حضرت زینب و امام سجاد (ع) که با ایراد سخنان آتشین خود در کوفه، بارگاه یزید و در مسجد شام رسوایی دستگاه جبار یزید را فریاد زدند و نقشه دشمنان خاندان امام حسین (ع) در خارجی معرفی کردن اسرا را نقش بر آب کردند.

وی در ادامه سخنان خود به سخنرانی امام سجاد (ع) در مسجد شام اشاره و فرازهایی از این خطبه را تشریح کرد و در پایان به بازتاب سخنرانی زین العابدین (ع) و رسوایی دستگاه جبار یزید پرداخت و سخنرانی‌ها و تبلیغات اسرا را در ابلاغ پیام شهدای کربلا در ماندگاری این نهضت در طول قرنها و در بین ملتهای مختلف بسیار مؤثر و تأثیر گذار معرفی کرد.

ترکیه (استانبول)

عاشقان اهل بیت (ع) در مراسم اربعین شهادت جانسوز سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت امام حسین (ع) در شهر استانبول اشک ماتم ریختند.

در این مراسم که در سالن سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد، شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع) در چهلمین روز از شهادت جانسوز سرور و سالار شهیدان کربلا حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایشان مراسم عزاداری و نوحه خوانی برپا کردند.

این مراسم با قرائت دعای پرفیض اربعین آغاز شد، حجت‌الاسلام والمسلمین" ولی زاده" مبلغ اعزامی از سوی مرکز بین المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به سخنرانی در خصوص فلسفه عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) اهمیت قیام ایشان و فداکاری و نقش پررنگ حضرت زینب کبری پرداخت.

در این مراسم با شکوه و حزن انگیز مداح اهل بیت وعصمت وطهارت (ع) حاج علی اکبر زینلی با ذکر مصایب حضرت سید الشهداء (ع) و یاران وفادارش به مرثیه خوانی و نوحه سرایی پرداخته و حاضرین در این فضای معنوی و روحانی آکنده از غم واندوه اشک ماتم ریختند و عظمت قیام امام حسین(ع) این شورانگیزترین حماسه تاریخ بشری را گرامی داشتند.

بنگلادش

مراسم بزرگداشت اربعین امام حسین(ع) و یاران با وفایش با حضور شاه کوثر مصطفی ابولولایی استاد فلسفه دانشگاه داکا و رییس کمیته القدس در بنگلادش، علیرضایی رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در داکا، مولانا حبیب رضا یکی از طلاب و شیعیان فعال در حسینیه دالان، اصغر خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی، همکاران سفارت و خانواده‌هایشان و بیش از 250 نفر از اساتید، دانشجویان و زنان و مردان عاشق اهل بیت در فضایی روحانی و معنوی برگزار شد.

برنامه با تلاوت قرآن مجید آغاز شد و سپس سرپرست رایزنی فرهنگی ضمن خوش آمد گویی و قدردانی از حضورشان در این محفل سوگواری به مهمانان تسلیت گفت و مختصری در خصوص اربعین و نظراتی که در مورد این واقعه تاریخی هست سخن گفت.

وی در بخشی از سخنانش گفت: دو نظر عمده در خصوص اربعین هست اول اینکه در این روز اهل بیت ابا عبدالله(ع) و اسرای کربلا در صحرای کربلا حضور یافتند و مزار شهدا را زیارت کردند و پس از واقعه عظیم کربلا توانستند با شهدای کربلا دیداری داشته باشند و نظر دوم نیز این است که با توجه به مسافت طولانی بین شام و عراق و حضور یک ماهه اسرا به روایتی در شام نمی‌توانسته‌اند در 20 صفر در کربلا باشند.

خسروآبادی در ادامه گفت: اما آنها که اعتقاد به حضور اسرا در 20 صفر در کربلا دارند به دفن سرهای شهدا و به خصوص راس منور اباعبدالله الحسین(ع) توسط امام سجاد(ع) استناد می‌کنند که اکثر علما به این موضوع تاکید دارند.

سپس شاه کوثر مصطفی به سخنرانی در خصوص اربعین و فلسفه نام گذاری آن و نیز اعمال خاص این روز و زیارت ویژه شیعیان در این خصوص به تفصیل سخن گفت و نقش حضرت زینب و اهل بیت امام حسین(ع) را پس از وقوع عاشورا و در راه شام و روشنگری که صورت گرفته است را برای عزاداران شرکت کننده تشریح کرد.

علیرضایی رئیس نمایندگی جامعه المصطفی در سخنانی گفت: انسان در زندگیش یا میتواند خود الگو باشد و یا الگو پذیر باشد که امام حسین (ع) الگو شدن را انتخاب کردند بطوری که پس از این سال‌های طولانی، این الگوی آزادگی، ایثار و فداکاری همچون خورشیدی تابنده چراغ راه ظلم ستیزان است و روز به روز بر تعداد مبارزان و مجاهدان دفاع از اسلام و دین خدا بیشتر شده به طوری که می‌بینیم امسال بیش از 17 میلیون نفر از سرتاسر عالم در کربلا حضور یافته تا اعلام بدارند که راه حسین همچنان پر رهرو است و این چراغ هدایت همواره بیش از پیش روشن خواهد بود و روشنگری خواهد کرد.

در ادامه حبیب رضا از طلاب فارغ التحصیل قم به روضه خوانی و مرثیه خوانی پرداخت و عزاداران در غم غریبی و غربت اسرا و اهل بیت امام حسین (ع) اشک ریختند.

چین (شانگهای)

به همت نمایندگی فرهنگی کشورمان مراسم سوگواری اربعین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم که کارمندان ارگان‌های رسمی کشور، ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی به همراه خانواده‌هایشان حضور داشتند، با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و پس از آن زیارت اربعین قرائت شد.

در ادامه مهرداد رخشنده وابسته فرهنگی کشورمان ضمن تسلیت اربعین حسینی و یاران با وفای آنحضرت در سخنان خود مطالبی را در ارتباط با اربعین حسینی برای حضار بیان داشته و در بخشی از سخنان خود گفته شد: چهل روز است که انقلاب از زیر خاکستر قلب‏‌ها شراره می‏‌زند. آنان که رنج پیمان‏‌شکنی بر جانشان پنجه می‏‌کشید و همه آنان که شاهد مظلومیت کاروان تازیانه و اشک و اندوه بودند و همه آنان که وقتی به کربلا رسیدند که تنها غبار صحنه جنگ و بوی خون تازه و دود خیمه‏‌های نیم سوخته را دیدند، اینک برآشفته‏‌اند، بر خویش شوریده‏‌اند. شلاق اعتراض بر قلب خویش می‏‌کوبند و اسب جهاد زین می‏‌کنند.

وی گفت: اربعین است. هنگامه کمال خون، باروری عشق و ایثار، فصل درویدن، چیدن و دوباره روییدن. هنگامه میثاق است و دوباره پیمان بستن. بیایید همواره همراه کربلاییان گام برداریم تا حسینی بمانیم.

در ادامه مراسم هم مداحی و سینه زنی با شور و حال خاصی برگزار شد.

آفریقای جنوبی

به مناسبت فرارسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) مراسم بزرگ داشتی در مدرسه اسلامی وینتر فیلد در منطقه شمال پرتوریا 93 برگزار شد.

در این مراسم مدیر مدرسه ضمن معرفی خاندان رسول الله حسب روایات اسلامی از حسنین بعنوان دو سید بزرگوار اهل بهشت یاد کرد که هر دو این فرزندان در راه عدالت و حقیقت جان خود را از دست دادند.

سپس مصطفی ملکی رایزن فرهنگی کشورمان نیز طی سخنانی در خصوص عاشورا، اهمیت سلام به امام حسین(ع) و یارانش عاشورا گفت: از توصیه‌های موکد اسلام سلم دادن به والدین و افراد بزرگتر است، زیرا سلام نشانه ادب و احترام کوچکترها به افراد بزرگتر است لذا خاندان پیامبر(ص) از افراد بزرگی بودند که ضرورت دارد این احترام و ادب را هر موقعی که نامی و یا یادی از آنها می‌شود بیان شود.

همچنین مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در مرکز اسلامی آفریقا ژوهانسبورگ، مسجد امام حسین (ع) دربان، مرکز اسلامی اهل بیت در اوتاری کیپ تاون، مرکز اسلامی اهل بیت موپولانگا، مرکز اسلامی اهل بیت در فری استیت، مرکز اسلامی اهل بیت در لیمپوپو، مرکز المصطفی در کواتماه، جامعه مسلمانان در پرت الیزابت، مسجد اهل تسنن ابوبکر در منطقه ارسمیا پرتوریا برگزار شد.

پاکستان(کویته)

به همت خانه فرهنگ کویته، مراسم اربعین شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفایش با حضور یحیوی سرکنسول و کلیه مامورین اعزامی به همراه خانواده‌هایشان درمحل سرکنسولکری به شکل بسیار با شکوهی برگزار شد.

انتهای پیام

کد N626655