ارتش لیبی حملات شبه‌نظامیان مسلح به تاسیسات نفتی را ناکام گذاشت

ارتش لیبی حملات شبه‌نظامیان مسلح مصراته و نیروهای فجر لیبی به تاسیسات نفتی در شرق این کشور را ناکام گذاشت. همچنین شبه‌نظامیان مسلح در شهر درنه ائتلاف جدیدی را برای مقابله با حملات نیروهای خلیفه حفتر که رهبری عملیات کرامت را برعهده دارد، تشکیل دادند.

ارتش لیبی حملات شبه‌نظامیان مسلح مصراته و نیروهای فجر لیبی به تاسیسات نفتی در شرق این کشور را ناکام گذاشت. همچنین شبه‌نظامیان مسلح در شهر درنه ائتلاف جدیدی را برای مقابله با حملات نیروهای خلیفه حفتر که رهبری عملیات کرامت را برعهده دارد، تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، پارلمان لیبی اعلام کرد که افراد مسلح «انصار الشریعه» نیز با شبه‌نظامیان مصراته در حملاتی که به دو بندر نفتی «رأس لانوف» و «السدر» در شرق لیبی انجام دادند و ارتش لیبی این حملات را ناکام گذاشت، شرکت داشتند.

طارق اشنینه، فرمانده نظامی لیبیایی نیز اعلام کرد که حملات هوایی ارتش لیبی که موجب توقف پیشروی شبه‌نظامیان مسلح شد پس از عملیات نظامی این شبه‌نظامیان برای کنترل دو بندر «رأس لانوف» و «السدر» صورت گرفت.

وی افزود: شبه‌نظامیان مسلح تنها یک کیلومتر با ورودی اصلی بندر سدر فاصله داشتند اما جنگنده‌های ارتش لیبی آنها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

از سوی دیگر به گزارش منابع پزشکی در حملات هوایی نیروهای ارتش لیبی که مانع از پیشروی نیروهای «فجر لیبی» به سمت بندرهای «راس لانوف» و «السدره» شد، چند تن از شبه‌نظامیان مسلح و دو تن از نگهبانان این تاسیسات نفتی کشته شدند.

نیروهای فجر لیبی و شبه‌نظامیان مصراته اعلام کرده بودند که عملیات نظامی را برای در دست گرفتن کنترل تاسیسات و میادین نفتی میان شهر سرت و بنغازی آغاز کرده‌اند.

صقر الجروشی، فرمانده نیروهای هوایی ارتش نیز اعلام کرد که جنگنده‌های وابسته به وی حملاتی را به پایگاه‌های شبه‌نظامیان در نزدیکی شهر «سرت» که شهری ساحلی در مرکز لیبی است، انجام دادند.

جنگنده‌های ارتش لیبی روز شنبه دو بار پایگاه هوایی «القرضابیه» و پایگاه‌های شبه‌نظامیان مصراته در شهر سرت را بمباران کردند.

همچنین درگیری‌هایی میان نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان مصراته در منطقه «بن جواد» رخ داد.

همچنین شبه‌نظامیان مسلح در شهر «درنه» در شرق لیبی ائتلاف جدیدی را با نام «شورای مجاهدان درنه و اطراف آن» که متشکل از گروه‌های مسلح تندرو است برای مقابله با حملات ارتش به این شهر تشکیل دادند.

سالم الدربی، فرمانده سابق گردان «شهد ای ابوسلیم» اعلام کرد که تشکیل این شورا در سایه رخدادهای کنونی لیبی و به ویژه شهر بنغازی و عملیات نظامی خلیفه حفتر، فرمانده سابق نیروهای زمینی ارتش ملی لیبی که در حال حاضر رهبری عملیات کرامت را بر عهده دارد، صورت می‌گیرد.

نیروهای ارتش لیبی به رهبری خلیفه حفتر از چند ماه پیش عملیات نظامی را به عنوان «عملیات کرامت» که از حمایت پارلمان منتخب لیبی برخوردار است، آغاز کرده‌اند و تاکنون توانسته‌اند به پیشروی‌هایی علیه شبه‌نظامیان مسلحی مثل «انصار الشریعه»، «فجر لیبی» و «شورای انقلابیون» بنغازی دست یابند که کنترل برخی مناطق را در لیبی در دست گرفته و همواره درگیری‌هایی میان آنها رخ می‌دهد که لیبی را با بحران جدی مواجه کرده است.

انتهای پیام

کد N626552