پیشنهاد کمک نظامی چین به عراق برای مقابله با داعش

عراق,جمهوري چين

وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد، همتای چینی‌اش پیشنهاد کمک نظامی برای مقابله با داعش به بغداد داده است.

وزیر امور خارجه عراق اعلام کرد، همتای چینی‌اش پیشنهاد کمک نظامی برای مقابله با داعش به بغداد داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، پکن به صورت داوطلبانه به دولت عراق پیشنهاد کمک نظامی به ویژه انجام حملات هوایی داده اگرچه به ائتلاف ضد داعش تحت رهبری آمریکا نپیوسته است.

ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق گفت: وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته که سیاست پکن به این دولت اجازه نمی‌دهد تا در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش دخیل باشد. من از طرح پکن و پیشنهاد کمک نظامی‌اش به عراق برای مقابله با داعش استقبال می‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرد که وانگ یی در جریان نشستی در ماه سپتامبر در نیویورک به همتای عراقی خود این پیشنهاد را داده و گفته که پکن از اقدامات عراق برای مقابله با داعش حمایت می‌کند.

این مقام مسئول وزارت امور خارجه چین از بیان این مطلب که آیا پکن به پشتیبانی هوایی یا پرتاب موشک علیه مواضع داعش می‌پردازد یا خیر، امتناع کرد و گفت: چین با تروریسم جنگیده و برای عراق به تامین کمک و پشتیبانی پرداخته است. ما به این اقدامات به بهترین شکل ممکن ادامه می‌دهیم.

چین بزرگترین سرمایه‌گذار صنعت نفت عراق است و اگر داعش مناطق نفتی این کشور را تحت کنترل خود درآورد این چین است که میلیاردها دلار متضرر می‌شود.

ابراهیم جعفری همچنین گفت، بغداد خواهان حضور سربازان خارجی در کشور به خاطر دلایل امنیتی و سایر نگرانی‌ها نیست چرا که حضور این سربازان باعث تحرکات ضد خارجی در میان عراقی‌ها می‌شود.

انتهای پیام

کد N626514