جزئیات اختلافات آمریکا و فرانسه در مذاکرات هسته ای ایران

سیاسی

روز گذشته یک رسانه غربی در گزارشی از اخلافات آمریکا و فرانسه در مذاکرات هسته ای با ایران خبر داده بود و امروز جزئیاتی جدید از این اختلافات منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خبرگزاری فرانسه در گزارش خود می نویسد: آنچه در ظاهر مشخص است این دو کشور (آمریکا و فرانسه) در مورد رسیدن به قرارداد جامع هسته ای با ایران دوستانی بسیار خوب هستند اما در پشت درهای بسته حکایتی دیگر میان دیپلمات های آمریکایی و فرانسوی وجود دارد.

بر اساس گزارش این رسانه غربی، به رغم اظهارتی که در مورد وجود اتحاد میان کشورهای 1+5 در مورد برنامه هسته ای ایران وجود دارد اما دیپلمات های غربی این موضوع را تائید کرده اند که یک مسابقه شمشیربازی در این خصوص میان پاریس و واشنگتن در جریان است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه تصريح شده که پاريس نگران است در شرايطی که دولت آمريکا به علت سياست خارجی خود تحت فشار منتقدان قرار دارد، برای دستيابی به يک موفقيت، مواضع علنی‌ اش را زيرپا گذاشته و به هر بهايی به توافقی با جمهوری اسلامی دست پيدا کند.

"جرارد آرود" سفیر فرانسه در آمریکا، در هنگام انجام آخرین دور از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در وین که به تمدید آن منجر شد در توئیتر گفته بود: یک بازی خوب پوکر در وین در جریان است اما اگر شما بر اعصاب خود مسلط باشید دست بالاتر را خواهید داشت و بدین صورت در انتها پیروز می شوید.

"فرانسوا اولاند" رئيس جمهور فرانسه نیز در ماه گذشته پس از نخستين ديدارش با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژیم اسرائيل، چهار شرط را برای توافق هسته‌ای با ايران تعيين کرد.

وی گفته بود که با رعايت اين چهار شرط است که کشورش از دستيابی به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی حمايت می‌کند.

بر اساس این گزارش، چهار شرطی که توسط فرانسه برای توافق هسته ای تعیین شده عبارتند از: توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانيوم، کنترل بين‌المللی بر تمامی تاسيسات هسته‌ای ايران، کاهش ذخاير اورانيوم غنی‌شده و توقف فعاليت تاسيسات آب سنگين اراک.

آن گونه که آژانس بين‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده، ايران بر اساس توافق ژنو، غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانيوم را متوقف و ذخاير اورانيوم غنی‌سازی شده خود را رقيق يا به ميله سوخت تبديل کرده است.

بر اساس این گزارش فرانسه نگران است تا در صورت راه‌ اندازی نهايی راکتور آب سنگين اراک، ایران بتواند مقدار کافی برای ساخت بمب اتمی پلوتونیوم توليد کند.

به گفته دیپلمات های غربی پاريس خواستار افزايش فشارها بر تهران است تا جمهوری اسلامی بازرسی‌ های دقيق‌تر آژانس بين‌المللی انرژی اتمی از تاسيسات هسته‌ای خود را بپذيرد.

يکی ديگر از خواسته‌های فرانسه، توقف گسترده فعاليت های تاسيسات اتمی و سانتريفيوژهای ايران است.

این گزارش در حایل منتشر می شود که دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز می ود و دیپلمات های ایرانی و امریکایی پیش بینی کرده اند که ظرف سه تا چهار ماه آینده توافق جامع هسته ای میان ایران و طرف های گفتگو به امضا برسد.