سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

هم اکنون زمان مناسبی برای گسترش روابط هند با روسیه نیست

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گسترش روابط هند با روسیه را به باد انتقاد گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیا تایمز، "جن ساکی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن انتقاد از توسعه روابط هند و روسیه و انعقاد 20 قرارداد همکاری در زمینه های مختلف در پی سفر "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه به هند  اعلام کرد در حال حاضر نباید روابط تجاری با مسکو را ادامه داد.

همچنین با وجود انتقاد آمریکا و اوکراین از حضور نخست وزیر منطقه کریمه در هند، مقامات دولتی هند اعلام کردند که "سرگئی اسیونوو" در دیدار های رسمی هند و روسیه حضور نداشته است.

این درحالیست که نارندرا مودی نخست وزیر هند در گفتگو با رسانه ها پس از دیدار با ولادیمیر پوتین در دهلی نو اعلام کرده است که روسیه همچنان مهمترین شریک نظامی هند به شمار می رود.

وی با اشاره به همکاریهای دو کشور در زمینه ناو هواپیمابر جدید ساخت روسیه اعلام کرد که این ناو نشان دهنده همکاریهای نظامی دهلی و مسکو بوده که امروز بیش از پیش بیشتر شده است.

پوتین نیز به نوبه خود از امضای قراردادهای اتمی با هند عنوان سرآغاز جدیدی در مناسبات دراز مدت روسیه و هند نام برد و گفت: این توافق، مسیر مناسباتی راستین، دائمی و همکاری بر مبنای سود مشترک را هموار می کند. طبق این قرارداد مقامات دو کشور توافق کردند بیش از 20 نیروگاه اتمی در هند ساخته شود.

کارشناسان اتمی روسیه از سال 1998 در حال احداث یک نیروگاه اتمی در تامیل نادو ایالت جنوبی هند هستند. مقامات هند از برنامه ریزی خود برای ایجاد حدود 20 نیروگاه هسته ای با ظرفیت تولید 17 هزار و 400 مگا وات برق تا سال 2017 خبر می دهند.