دادگاه لاهه تحقیقات درباره جنایات دارفور را متوقف کرد

حقوق بشر,آفريقا,سودان

دادگاه جنایی بین‌الملل با انتقاد از عملکرد شورای امنیت اعلام کرد که تحقیقات درباره جرایم جنگ در دارفور سودان را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، دادگاه جنایی بین‌المللی که مقر آن در لاهه قرار دارد، اعلام کرد، به دلیل عدم اقدام مناسب از سوی شورای امنیت برای دستگیری متهمان به جنایت جنگی در دارفور، دادگاه تحقیقات پیرامون پرونده‌های جاری در این منطقه را متوقف کرده است.

دادگاه لاهه اعلام کرد: محدود بودن بودجه دادگاه مسوولان این نهاد بین‌المللی را بر آن داشت تا بودجه دادگاه را صرف پرونده‌های موثرتر که زمان برگزاری دادگاه آن نزدیک است، بکنند و از پیگیری پرونده دارفور که هیچ‌یک از متهمان اصلی آن تا کنون دستگیر نشده‌اند، دست بکشند.

دادگاه لاهه در سال 2009 عمر البشر، رئیس‌جمهوری سودان را به اتهام جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی مورد پیگرد قرار داد و خواستار دستگیری وی شد که این حکم در دستور کار اینترپل نیز قرار گرفت اما وی آزادانه به بسیاری از کشورها سفر می‌کند و عملا مکانیزم اجرایی برای دستگیری البشر و دیگر متهمان پرونده دارفور وجود ندارد.

این دادگاه همچنین برای عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع و احمد هارون، وزیر کشور سودان و نیز علی قشیب فرمانده شبه‌نظامیان جنجوید حکم بازداشت صادر کرده که هیچ‌یک از متهمان تاکنون بازداشت نشده‌اند.

انتهای پیام

کد N625706