تشدید تنش بین ناتو و روسیه و افزایش دو برابری بودجه نظامی اوکراین

تنش میان ناتو و روسیه با پرواز جنگنده​های روسی در حریم هوایی اعضای ناتو تشدید شد. اوکراین نیز بودجه نظامی‌اش را تا دو برابر افزایش می​دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده است هواپیماهای جنگی روسیه بارها حریم هوایی اعضای این پیمان را نقض کرده است. در روزهای اخیر ۲۲ کشتی جنگی روسیه در دریای بالتیک مشاهده شده که تا ۵ کیلومتری مرز آبی لیتوانی نزدیک شده‌اند. حریم هوایی کشور استونی هم در روز جمعه از سوی جنگنده‌های روسی نقض شد. سون میکسر، وزیر دفاع کشور استونی این اقدام روسیه را "تحریکات غیرضررو" توصیف کرده است.

یک سخنگوی ناتو اعلام کرد که روسیه اقدامی در جهت کاهش تنش در بحران اوکراین نکرده و تابحال هیچگونه علاقه​ای برای انجام یک مذاکره واقعی نشان نداده است. وی تاکید کرد که روسیه احتمالا این موضوع را طور دیگری می​بیند اما دراین باره اظهار نظری نمی​کند.

به گزارش دویچه وله، سازمان نظامی ناتو به دلیل نقش روسیه در بحران اوکراین همکاری خود با این کشور را به حالت تعلیق درآورده است. به گفته وزیرامورخارجه آلمان،‌ حتی در دوران جنگ سرد هم روابط ناتو و روسیه به این سردی نبوده است. ناتو پس از الحاق کریمه به روسیه همواره خواهان پیوستن مجدد این شبه‌جزیره به اوکراین بوده و از روسیه خواسته است، در این زمینه تجدیدنظر کند.

از سوی دیگر ناتو نیروی بیشتری در کشورهای عضو و همجوار روسیه مستقر کرده و مانورهای نظامی خود را افزایش داده است. این امر از نظر روس​ها "تقویت فعالیت‌های ناتو با نمایش قدرت" ارزیابی شده و آن را "تهدید" قلمداد می‌کنند. مسکو اعلام کرده در پاسخ به فعالیت ناتو تدابیری اتخاذ خواهد کرد.

بودجه نظامی اوکراین دوبرابر می​شود

اشتفان پولتاراک، وزیر دفاع اوکراین در پارلمان این کشور اعلام کرد بودجه نظامی این کشور در سال آینده میلادی تا دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد. براین اساس بودجه نطامی این کشور تا ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار افزایش پیدا می​کند. قرار است تعداد سربازان ارتش اوکراین نیز از ۲۳۲ هزار به ۲۵۰ هزار تن افزوده شود.

ارتش اوکراین در شرق این کشور با جدایی طلبان روس درگیر جنگ است.

در نتیجه درگیری​های ماه​های گذشته بین نیروهای دولتی و استقلال طلبان طرفدار روسیه تاکنون بیش از ۴۵۰۰ نفر کشته و هزاران نفر دیگر نیز آواره شده​اند.

طرف های درگیر در مناقشه اوکراین ۵ سپتامبر در نشستی در شهر مینسک پایتخت بلاروس با برقراری آتش بس و اجرای قراردادی با هدف حل و فصل بحران اوکراین به توافق رسیدند. اما این آتش بس بارها زیرپا گذاشته شد. از روز سه شنبه نهم دسامبر ۲۰۱۴ نیز در مناطق شرقی اوکراین آتش بس جدیدی اعلام شد، اما منابع اوکراینی می‌گویند فقط در ۲۴ ساعت گذشته شش بار پایگاه​های ارتش اوکراین در مناطق بحران زده مثل فرودگاه دونتسک و منطقه لوگانسگ گلوله‌باران شده است.

انتهای پیام

کد N625517