كاظمی قمی در گفت‌وگو با ایلنا:

راهپیمایی اربعین سال جاری، یك مانور سیاسی و استراتژیك است

سیاسی

امنیت در عراق بومی شده است و نیروهای نظامی و مردمی این كشور توانسته‌اند تروریست‌ها را تا حد زیادی عقب برانند. دولت عراق بارها اعلام كرده است كه نیازی به حضور نیروهای خارجی برای مبارزه با تروریسم ندارد.

«حسن كاظمی قمی» سفیر پیشین ایران در بغداد و تحلیلگر مسائل عراق راهپیمایی اربعین سال جاری را یك مانور سیاسی و استراتژیك دانست و تاکید كرد كه این اجتماع میلیونی، تجلی عزم و ارده عاشقان امام حسین(ع) است كه در قالب راهپیمایی تجلی پیدا می‌كند.

كاظمی‌ قمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: راهپیمایی اربعین سال جاری در مقایسه با سال‌های گذشته ویژگی‌های ممتازی دارد. این راهپیمایی از لحاظ جمعیت حاضر و حضور زائران از كشورهای مختلف متمایز از راهپیمایی‌های مشابه در سال‌های گذشته است. نكته دیگر، حضور برادران اهل تسنن در كنار شیعیان است كه نشان از وحدت میان گروه‌های مختلف میان مسلمانان دارد. یكی دیگر از ویژگی‌های ممتاز این راهپیمایی، برگزاری این مراسم در شرایط بحرانی موجود در عراق است. گروه‌های تروریستی در عراق از ماه‌ها قبل شروع به فعالیت كرده و جنگی داخلی در این كشور آغاز كردند. به طور طبیعی رعب و وحشت ایجاد شده از اقدام‌های گروه‌های تكفیری، باید مانع از برگزاری این مراسم باشكوه می‌شد كه این امر محقق نشد.

وی افزود: این راهپیمایی را می‌توان از زاویه‌های گوناگون بررسی كرد. حضور زائران حسینی در این مراسم، به دلیل ارادت به امام حسین(ع) یك امر طبیعی است. این امر، حقانیت مكتب عاشورا را نشان می‌دهد كه پس از گذشت ۱۴ قرن از شهادت آن حضرت، هنوز خیل عاشقان در این مراسم حضور پیدا می‌كنند. تمام حاكمان عراق در طول تاریخ سعی كردند تا مانع حضور زائران در این‌گونه مراسم بشوند، اما هیچ‌كدام موفق نبودند. «صدام» دیکتاتور سابق عراق در طول حكومت خود سعی داشت تا حضور زائران را محدود كند اما او هم موفق نبود. مساله بعدی، پیام ملت عراق است. این راهپیمایی این پیام را با خود دارد كه ملت عراق بیدار است و بدون توجه به هرگونه تهدید امنیتی، با اتكا به عشق و ایمان جان خود را در راه كشور خود و اهل‌بیت پیامبر فدا می‌كند.

كاظمی قمی با تاكید بر مساله وحدت، اضافه كرد: امروز با جنگ نیابتی مثلث صهیونیسم، ایالات متحده و ارتجاع منطقه در عراق و سوریه مواجه هستیم. این نبرد با هدف تغییر ژئوپولتیك خاورمیانه آغاز شد، اما با مقاومت مردم و دولت های سوریه و عراق این هدف محقق نشد. با تمام فجایع انجام گرفته توسط گروه‌های تكفیری در عراق و سوریه علیه مردم مسلمان، شاهد حضور شیعیان و برادران اهل تسنن در این مراسم، در كنار یكدیگر هستیم. نكته دیگر، وحدت مردم عراق با دولت و ارتش این كشور است. مردم این كشور، در كنار نیروهای امنیتی در برابر تكفیری‌ها ایستادند و هم اكنون نیز در تامین امنیت زائران نقش به‌سزایی دارند كه موجب كاهش عملیات تروریستی شده است. حضور مردم در كنار حكومت، تاثیر زیادی در مبارزه با تروریسم و آینده عراق خواهد داشت.

این كارشناس مسائل عراق، با اشاره به طرح ویژه امنیت اربعین در عراق، گفت: به واسطه شرایط بحرانی عراق  سیاست‌های امنیتی متفاوتی در این کشور اتخاذ می‌شود. در مناطقی از این كشور كه داعش حضور گسترده دارد، ارتش و نیروهای مردمی عراق در آن جبهه حضور نظامی دارند. در مناطقی كه داعش حضور گسترده ندارد و تنها تهدیدهای تروریستی مانند انفجار انتحاری وجود دارد، اقدام به برقراری طرح‌های ویژه امنیتی می‌كنند. تامین امنیت مراسم اربعین، چند هفته قبل از این مناسبت آغاز می‌شود و تنها مختص به شهرهای كربلا و نجف نیست. تمام عراق و همه مسیرهای منتهی به شهر كربلا با توجه به میزان امنیت و خطر موجود زیرمجموعه این طرح امنیتی قرار گرفته‌اند، اما بیشترین نیروها برای تامین امنیت حرم مطهر امام حسین(ع) به عنوان مقصد این راهپیمایی اختصاص داده می‌شود. مناطق آسیب‌پذیرتر نیز بیشتر تحت محافظت قرار می‌گیرند. طرح اجرا شده توسط دولت عراق، تا كنون كارآمد و مناطق منتهی به كربلا از امنیت نسبی برخوردار بوده است.

وی در پایان با اشاره به وضعیت امنیت در عراق، بیان كرد: امنیت در عراق بومی شده است. نیروهای نظامی و مردمی این كشور توانسته‌اند تروریست‌ها را تا حد زیادی عقب برانند. دولت عراق بارها اعلام كرده است كه نیازی به حضور نیروهای خارجی برای مبارزه با تروریسم ندارد. نیروهای خارجی و در راس آنها، ایالات متحده سعی دارد با تشكیل به اصطلاح ائتلاف بین‌المللی در ظاهر به مبارزه با تروریسم بپردازند. آمریكا تصمیم دارد در پوشش این ائتلاف با حضور نظامی، هژمونی خود را بر منطقه برقرار كند.

کد N625443