| 232763

راهپیمایی اربعین؛ پیام مسلمانان به كشورهای حامی تروریسم

سیاسی

اسلام‌هراسی مورد نظر كشورهای غربی، با وحدت میان گروه‌های مختلف مسلمانان شكست خواهد خورد. تبلیغات منفی رسانه‌های غربی و شبكه‌های وابسته به كشورهای مرتجع منطقه، با به تصویر كشیده شدن این مراسم آئینی به ثمر نخواهد نشست و می‌توان گفت که راهپیمایی اربعین، تاثیر شگرفی بر معادلات منطقه‌ای خواهد گذاشت.

اربعین حسینی و پیاده‌روی بزرگ مسلمانان از شهر نجف تا كربلا، بزرگ‌ترین رویداد فعلی جهان اسلام است. هر سال حدود سه میلیون نفر از اقصی نقاط جهان برای انجام دادن فریضه حج تمتع، وارد عربستان می‌شوند. این در حالی است كه روز جمعه میلیون‌ها نفر از ۶۰ كشور جهان، از گذرگاه‌های مختلف مرزی عراق وارد این كشور شده‌اند.

وجه تمایز مراسم اربعین حسینی سال جاری با سال‌های گذشته، شرایط امنیتی ویژه عراق است. در سال‌های گذشته نیز استقبال زیادی از مراسم اربعین به عمل می‌آمد و میلیون‌ها زائر در آئین پیاده‌روی نجف تا كربلا شركت می‌كردند. سال جاری با وجود جنگ داخلی در مناطق مختلف عراق و فعالیت گسترده گروهك تروریستی «داعش»، چشم رسانه‌های جهان روی مسیر نجف تا كربلا ثابت مانده تا ببینند كه بزرگ‌ترین گردهمایی مسلمانان در شرایط فعلی عراق، چه سرانجامی خواهد داشت.

جنگ داخلی عراق و نقش علمای بزرگ اسلام

هجمه گسترده رسانه‌ای و پروژه اسلام‌هراسی غرب كه با هدف انشقاق میان اهل تسنن و شیعیان اجرا می‌شود، اعمال افراطی و تروریستی را به دنبال داشت. واكنش مناسب و به موقع علمای بزرگ شیعه در برابر موج توهین و افترا نسبت به مقدسات اهل سنت تا حد زیادی نقشه سرویس‌های اطلاعاتی كشورهای غربی را خنثی كرد. «احمد الطیب» شیخ الازهر نیز این گروه‌های تروریستی را خارج از اسلام دانست و هم‌نوا با علمای بزرگ شیعه، وحدت میان مسلمانان را خواستار شد.

در پیش گرفتن چنین رویکردهای هوشمندانه‌ای تا حد زیادی خطر وقوع یك جنگ داخلی بزرگ‌تر در عراق را خنثی كرد.

حضور میلیون‌ها زائر در راهپیمایی بزرگ نجف تا كربلا در شرایط بحرانی عراق، نشان از لبیك گفتن مسلمانان واقعی به سخنان مراجع و علمای بزرگ دارد. نماز جماعتی كه به توصیه آیت‌الله سیستانی، به طول ۳۰ كیلومتر در محور نجف - كربلا برگزار شد، در همین راستا قرار دارد.

مسیر نجف تا كربلا و تهدیدهای امنیتی

راهپمیایی عظیم اربعین، هر سال از شهر نجف در استان نجف آغاز و به شهر كربلا در استان كربلا ختم می‌شود. فاصله میان این دو شهر، فرصت مناسبی در اختیار داعش و دیگر گروهك‌های تندرو فعال در عراق قرار می‌دهد تا با انجام عملیات انتحاری و شلیك خمپاره، تلفات سنگینی به زائران وارد كنند و موجب ایجاد وحشت در میان شیعیان و اهل تسنن حاضر در این مراسم شوند. تمهیدات احتیاطی اتخاذ شده توسط نیروهای امنیتی عراق و گروه‌های بسیج مردمی، تا كنون در تامین امنیت مسیر راهپیمایی موثر واقع شده است.

از آغاز این راهپیمایی تا كنون، چند حمله توسط نیروهای امنیتی عراق خنثی شد، اما در حمله یک خمپاره‌ای که توسط عناصر افراطی صورت گرفت، یك نفر شهید و چهار نفر زخمی شدند. با وجود خطرات موجود در مسیر و احتمال نفوذ عوامل انتحاری میان زائران حسینی و انجام عملیات تروریستی، از تعداد زائران حاضر در این مراسم نه تنها كاسته نشده، بلكه هنوز گذرگاه‌های مرزی و ورودی‌های عراق، محل تجمع زائران است.

طرح ویژه دولت عراق برای تامین امنیت مراسم اربعین، همانند طرح مشابه اجرا شده در روز عاشورا، توسط ده‌ها هزار نفر از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی عراق و گروه‌های مقاومت مردمی اجرا شده است. وجود نیروهای مقاومت مردمی در این طرح، در كنار فعالیت در جبهه مبارزه با گروه‌های تكفیری، نشان از اهمیت وحدت و نفوذ كلام مرجعیت عالی در میان مردم عراق دارد. هر چند افزایش جمعیت و تراکم زائران خطر اقدام‌های تروریستی را بالا می‌برد، اما این‌گونه عملیات نتوانسته و نمی‌تواند باعث توقف راهپیمایی اربعین حسینی بشود.

در حال حاضر، عراق درشرایط بحران امنیتی قرار دارد. برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین در شرایط كنونی عراق، حامل پیام واضح و روشنی برای تمام عاملان و كشورهای حامی تروریست‌های داعش در عراق و سوریه است. گروه القاعده و داعش در پیام‌های ویدئویی خود به وضوح اعلام كردند كه به دنبال كشتار وسیع شیعیان هستند. در كنار این پیام‌ها، ‌رسانه‌های غربی با عملیات روانی گسترده و پوشش وسیع اقدام‌های تروریستی این گروه‌ها سعی دارند به افكار عمومی جهان، اینگونه القا كنند كه این افراطی‌های تندرو نماینده تمام مسلمانان هستند و جامعه مسلمین این‌گونه است.

بارگاه امام حسین(ع) یكی از مقدسات مشترك میان شیعیان و اهل تسنن است. برگزاری این مراسم، حضور گروه‌های مختلف مسلمانان، برپا كردن موكب‌ها و حسینیه‌ها برای اسكان و پذیرایی از زائران در این شرایط امنیتی، نشان از جدا بودن مسلمان‌های واقعی از تروریست‌های تكفیری دارد. پوشش خبری این واقعه عظیم توسط رسانه‌های جهان، بخشی از افكار عمومی دنیا را متوجه تفاوت میان گروه‌های تكفیری و مسلمانان حقیقی می‌كند و تا حدودی باعث خنثی‌سازی موج اسلام‌هراسی بوجود آمده توسط سرویس‌های اطلاعاتی غربی می‌شود.

اسلام‌هراسی مورد نظر كشورهای غربی، با وحدت میان گروه‌های مختلف مسلمانان شكست خواهد خورد. تبلیغات منفی رسانه‌های غربی و شبكه‌های وابسته به كشورهای مرتجع منطقه، با به تصویر كشیده شدن این مراسم آئینی به ثمر نخواهد نشست و می‌توان گفت که راهپیمایی اربعین، تاثیر شگرفی بر معادلات منطقه‌ای خواهد گذاشت.

گزارش: محسن صالحی‌خواه

 

کد N625430