در رایزنی معاون دی میستورا با معاون عربی و آفریقای وزیر امورخارجه صورت گرفت...

انتقاد امیرعبداللهیان از تلاش آمریکا و متحدان منطقه‌ای برای تسلیح و آموزش مسلحین

سیاست خارجی

در شرایطی که طرح دی میستورا برای آتش بس در حلب جریان دارد، آموزش و مسلح کردن معارضه معتدل با همكاری برخی از كشورهای غربی و عربی در تناقض با طرح مذکور است و سازمان ملل باید رسماً مخالفت خود را با تسلیح معارضه اعلام کند

معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه در سفر به تهران با معاون عربی و آفریقای وزیر امورخارجه کشورمان دیدار و پیرامون طرح استفان دی میستورا برای ایجاد آتش بس در منطقه حلب سوریه، گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با تقدیر از اهتمام جدی دی میستورا و تیم وی به مسأله حل بحران در سوریه، ضرورت نگاه واقع‌بینانه به تحولات سوریه را مورد تاکید قرار داد و گفت جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند است که کمک کند تا طرح پیشرفت داشته باشد اما آیا واقعا اكنون گروه‌های معارض در سوریه وجود خارجی دارند یا داعش، جبهه النصره و گروه‌های تروریستی؟

وی اضافه كرد كه ما می‌خواهیم سازمان ملل بین طرفین سوری موافق و مخالف نقش واقعی ایفا كند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان ضرورت تفکیک بین تروریست‌ها و معارضه را نکته‌ای اساسی در اجرای طرح برشمرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به توانمندی‌های سازمان ملل در ایفای نقش موثر در حل بحران سوریه، گفت‌وگوی ملی را جزئی از حل سیاسی دانست و بر ضرورت توجه به گفت‌وگوی ملی تاکید كرد.

وی با اشاره به تلاش آمریکا و متحدان منطقه‌ای برای تسلیح و آموزش مسلحین به اصطلاح معتدل، اظهار داشت: در شرایطی که طرح دی میستورا برای آتش بس در حلب جریان دارد، آموزش و مسلح کردن معارضه معتدل با همكاری برخی از كشورهای غربی و عربی در تناقض با طرح مذکور است و سازمان ملل باید رسماً مخالفت خود را با تسلیح معارضه اعلام کند.

رمزی عزالدین معاون نماینده ویژه دبیر كل سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در این دیدار با اشاره به طرح چهار ماده‌ای ارائه شده از سوی وزیر خارجه كشورمان در حل سیاسی سوریه، طرح جمهوری اسلامی ایران را قابل توجه خواند و خواستار كمك به اجرای بند اول طرح یعنی برقرای آتش‌بس در حلب و برخی مناطق شد.

وی با تشریح طرح سازمان ملل برای ایجاد آتش بس در حلب و ارائه گزارشی از تماس‌ها و رایزنی‌های صورت گرفته با دولت و مسلحین و همچنین بازیگران مهم منطقه‌ای و بین‌المللی، خواستار حمایت کشورمان از این طرح شد.

معاون دی میستورا با اشاره به تعامل مثبت مقامات سوریه با این طرح، ابراز امیدواری کرد که ابتکار عمل آتش بس در حلب بتواند به زودی وارد مرحله اجرایی شود.

وی تأکید کرد در صورت موفقیت و پیشرفت این ابتکارعمل در حلب، می‌توان مدل مشابه را در دیگر مناطق سوریه اجرا کرد.

رمزی عزالدین حفظ وحدت سرزمینی و حاکمیت ملی را جزو اصول اساسی این طرح برشمرد.

کد N625223