آزمایش سلاح لیزری نیروی دریایی آمریکا

یک مقام نظامی آمریکا اعلام کرد، آزمایش‌ها بر روی سلاح لیزری این کشور در خلیج فارس نتیجه‌ای فراتر از انتظارها داشت. آمریکا اکنون امیدوار است در مقابله با سلاح‌های ضد‌کشتی به توانایی دفاعی جدیدی رسیده‌ باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش خبرگزاری رویترز، دریادار ماتیو کلوندر، رئیس بخش تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا پس از آزمایش‌های انجام‌ شده بر روی سلاح لیزری استقرار یافته بر روی کشتی جنگی پونس (USS Ponce) گفت، چهار ماه آزمایش بر روی این سلاح نتیجه‌ای فراتر از انتظارها پدید آورده است.

وی عنوان کرد که این سلاح لیزری ۴۰ میلیون دلاری در پایان تابستان امسال (۲۰۱۴) برای یک‌سال آزمایش با سیستم‌های کشتی پونس تطبیق داده شده است. کلوندر افزود: این اولین بار در تاریخ ثبت‌ شده ما است که یک سامانه جنگ‌افزارهای انرژی هدایت‌شده اصلا بر روی چیزی مستقر می‌شود.

گفته می‌شود که این سلاح پیشرفته قادر است با اشعه لیزری خود دستگاه‌های شناسایی و ردگیری کشتی‌های جنگی و هواپیماهای اکتشافی را مختل کرده و از کار بیاندازد. این سامانه سلاح لیزری همچنین قادر است که انواع اهداف، از قایق‌های کوچک گرفته تا هواپیماهای بدون سرنشین را شناسایی و منهدم سازد.

این سلاح به این دلیل بر روی کشتی مستقر شد که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نگران از دست دادن توانایی‌ فنی خود برای غلبه سریع بر رقبای خود در صحنه نبرد بود.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، بسیاری از کشورها در حال توسعه سلاح‌هایی با دقت بالا، موشک‌های دوربرد و دیگر سیستم‌ها هستند تا با برتری تسلیحاتی آمریکا در این زمینه مقابله کنند. چین و دیگر کشورها تسلیحات ضد کشتی خود را برای مقابله با توانایی نیروی دریایی آمریکا توسعه بخشیده‌اند.

آزمایش این سلاح لیزری، آمریکا را امیدوار به توسعه سلاح‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوواتی کرده تا با توسل به آن بتواند به توانایی نامتقارنی در رویارویی با تسلیحات ضد کشتی دست یابد.

رئیس بخش تحقیقات نیروی دریایی آمریکا عنوان کرد، این سامانه قوی‌ترین سلاح لیزری در دست ساخت است و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۷ قابلیت نصب بر روی کشتی را پیدا کند. وی افزود، در صورتی که این سلاح مؤثر باشد می‌توان آن را در ابعاد گسترده تولید و بر روی کشتی‌ها نصب کرد.

در ادامه این گزارش آمده است، با این که سلاح لیزری نصب‌شده بر روی کشتی پونس تا به‌ حال علیه تهدیدی مشخص از سوی شناوری خاص مورد استفاده قرار نگرفته، اما علیه نوعی از اهدافی که پیش‌بینی می‌شود خطرساز باشند آزمایش شده است.

انتهای پیام

کد N625037