حجت‌الاسلام سعیدی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه:

اگر به قله‌های بزرگی ایستاده‌ایم، به خاطر حمایت مردم از رهبری است

سیاست داخلی

اسامه بن زید یک سردار و فرمانده پیامبر(ص) است ولی این سردار برید و دچار استحاله شد. اگر آیت‌اللهی و پیشکسوتی حال را نشناسد دچار اشتباه و گمراهی شده است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاكید كرد: اگر ما بر قله‌های بزرگی ایستاده‌ایم و عمق استراتژیکمان تا مدیترانه پیش برده‌ایم به خاطر حمایت مردم از رهبری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام و المسلمین علی سعیدی طی سخنانی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تسلیت به مناسبت ایام اربعین حسینی گفت: من می‌خواهم بحث امروزم را درباره اصول حاکم بر ولایتمداری آغاز کنم.

وی در ادامه با مقدمه‌ای با اشاره به فرازی از زیارت اربعین و نقل قولی از امام صادق(ع) اظهار داشت: امام حسین(ع) خونشان را بذل کردند برای اینکه بندگان خدا را از جهالت و گمراهی نجات دهند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با طرح یک سوال که چه شد که جامعه اسلامی بعد از نیم قرن از رحلت پیامبر(ص) به جایی رسید که نیازمند یک جراحی عمیق بود؟ تصریح کرد: جراحی لازم بود تا زمینه آگاه‌سازی مردم، ‌بیداری مردم فراهم شود زیرا در آن شرایط زمانی جامعه نیازمند یک شوک قوی بود تا بفهمند مرتکب چه اشتباهاتی شده‌اند.

سعیدی با اشاره به حادثه کربلا خاطرنشان كرد: حادثه کربلا نیم‌قرن بعد از رحلت پیامبر (ص) شروع شد اما آنقدر شهادت را زیبا می‌بینیم که به فاجعه‌ای که رخ داده است کمتر توجه می‌کنیم زیرا به نظر من دوران امام حسین(ع) و جام زهری که نوشیدند به مراتب سخت‌تر از سکوت امام علی(ع) و صلح امام حسن(ع) بود. چون جامعه در این شرایط به سمتی رفته بود که راهی جز یک انقلاب خونین نمانده بود و تنها شهادت حسین بن علی(ع) و یارانش توانست این جامعه را از خواب غفلت بیدار کند.

وی افزود: امام سجاد(ع) در جمله‌ای آن شرایط را این گونه توصیف می‌کنند که در مدینه آن زمان ۲۰ نفر نبودند که ما را دوست داشته باشند و مردم در راه مرتد شدن بودند و شرایط جامعه بسیار نگران‌کننده بود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینكه معاویه در طول بیست سال تلاش کرده بود اسلام را استحاله و نوعی دین‌زدایی را آغاز کرده بود، ابراز داشت: با سه سال جنایاتی که یزید مرتکب شد آنها فکر می‌کردند نشانه‌هایی از اسلام باقی نخواهند ماند و با حادثه عاشورا بساط امامت و امت را جمع کردند اما بالاخره خون امام حسین(ع) توانست بسیاری از این فجایع را افشا و شوک به مردم وارد و آنها زلزله‌ای را احساس کردند.

سعیدی با تاکید بر اینكه ما باید توجه کنیم که این اتفاقات ممکن است دوباره تکرار شود و ممکن است مردم گرفتار جهالت و گمراهی شوند اگر در چارچوب قانون حرکت نکنند، یادآور شد: مردم بعد از حاکمیت اسلام و لرزش‌هایی که در حجاز با رهبری پیامبر(ص) آغاز شده بود چگونه نتوانستند از میراث پیامبر(ص) دفاع کنند. من در اینجا اصولی را به صورت مختصر بیان می‌کنند.

وی در ادامه این مطلب اضافه كرد: اصل اول که مردم باید به آن توجه کنند اصل شناخت رهبری الهی است که بزرگ‌ترین تدبیر ذات باری تعالی و بزرگ‌ترین ارمغان است زیرا خداوند پاک‌ترین وکامل‌ترین انسان‌ها را در روی زمین برای پیامبری و امامت برگزیده است. مهم‌ترین زیربنای این ذات باری تعالی بعثت است که دو رکن دارد و آنچه برای مردم مهم بود این بود که بدانند بعد از پیامبر(ص) باید کسی را رهبر خود بدانند که هم عصمت داشته باشند و هم با منبع الهی ارتباط داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران تاكید کرد: اولین اشتباه مردم این بود که گمراه شدند زیرا باید بعد از پیامبر (ص) بر محور امام علی(ع) حرکت می‌کردند تا میراث امامت و نبوت در مسیر خود بماند. با کمال تاسف این مسیر عوض شد و تدبیری که به ذات باری تعالی تعیین شده بود تغییر پیدا کرد یعنی نصب الهی به نصب بشری و نصب شورایی تبدیل شد و خواص این نصب الهی را نادیده گرفتند و مردم نیز بی تفاوت از این نصب گذشتند.

سعیدی با اشاره به واقعه کربلا بیان كرد: اگر مردم به ولایت الهی بی‌تفاوت نبودند و از امام علی(ع) حمایت می‌کردند قطعا فجایع بعدی رخ نمی‌داد.

وی در تشریح اصول پایداری ملت انقلابی عنوان کرد: اولین اصل، اصل امامت و ولایت است همان چیزی که مردم ما بعد از رحلت امام (ره) به پایش ایستاد و بعد از رحلت امام روح الله،‌ مردم با تمام وجود این حقیقت را پذیرفتند و بر محور رهبری حرکت کردند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران افزود: اگر ما بر قله‌های بزرگی ایستاده‌ایم و عمق استراتژیکمان تا مدیترانه پیش برده‌ایم به خاطر حمایت مردم از رهبری است.

سعیدی دومین اصل پایداری ملت انقلابی را استمرار ولایت‌پذیری دانست و گفت: اگر مردم موسی را پذیرفتند باید هارون را بپذیرند و اگر موسی را پذیرفتند و عنصر خطرناکی مانند سامری در برابر رهبری بعد از موسی ایستاد مردم تکلیف دارند تا بر محور هارون حرکت کنند و سامری را کنار بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید تکلیف‌شان را از خواص منحرف جدا کنند، اظهار داشت: اگر کسی ولایت رسول‌الله(ص) را بپذیرد باید ولایت ائمه(ع) را هم بپذیرند اگر کسی ولایت امام روح‌الله (ره) را بپذیرد باید رهبری امام خامنه‌ای را هم بپذیرد، اگر بعضی خواص دچار کج‌فهمی شده‌اند و بین امام و رهبری مرزبندی کرده‌اند مردم باید از آن خواص فاصله بگیرند.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان اینکه سومین اصل پایداری ملت انقلابی تولی و تبری است، تصریح کرد: بعد از پیامبر(ص) چه اتفاقی افتاد؟ در زمان پیامبر(ص) خواص و مردم پشت سر پیامبر(ص) بودند اما بعد از پیامبر(ص) خواص سه دسته شدند یک دسته، بر محور امیرالمومنین(ع) بود که در راس آنها حضرت زهرا(س)،‌ سلمان،‌ مقداد و ابوذر بود. دسته دیگر، در برابر امام علی(ع) بودند، طلحه و زیبر به یک جمعیت دیگر که سه جنگ جمل،‌ صفین و نهروان را راه انداختند. دسته سوم حد وسط بودند که زمینه جهالت و تحیر مردم را فراهم کردند که ابوموسی اشعری، عبدالله بن عمر،‌ زید بن ثابت و اسامه بن زید بود.

سعیدی ادامه داد: اسامه بن زید یک سردار و فرمانده پیامبر(ص) است ولی این سردار برید و دچار استحاله شد. اگر آیت‌اللهی و پیشکسوتی حال را نشناسد دچار اشتباه و گمراهی شده است.

کد N625015