اعلامیه مطبوعاتی درباره سفر معاون عبدالله عبدالله به تهران

سیاسی

معاون ریاست اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان در رأس هیئت عالی رتبه دولتی از تاریخ 15 الی 18 آذرماه 1393 جهت دیدار رسمی و ملاقات با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر كرد.

معاون ریاست اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان در رأس هیئت عالی رتبه دولتی از تاریخ 15 الی 18 آذرماه 1393 جهت دیدار رسمی و ملاقات با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر كرد.

به گزارش ایلنا، در جریان این سفر جناب محمد محقق و هیئت همراه ایشان با رئیس جمهور اسلامی ایران، رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور خارجه، معاون اجرایی رئیس جمهور، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک تشخیص مصلحت نظام و همچنین وزرای کشور، علوم، تحقیقات و فنآوری، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ملاقات كرد.

محقق در این سفر با محمد شریعتمداری معاون اجرایی ریاست جمهوری اسلامی ایران که میزبانی وی را بر عهده داشت ملاقات و گفتگو كرد.

با توجه به روابط دوستانه دو ملت طرفین بر لزوم تقویت همکاری ها جهت تعمیق و گسترش روابط دو جانبه تاکید و در خصوص موضوعات مورد علاقه، از جمله وضعیت اتباع افغانستان مقیم ایران گفتگو شد.

با توجه به پیام کتبی اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت جمهوری اسلامی افغانستان خطاب به ریاست جمهور اسلامی ایران درخصوص تمدید اقامت اتباع افغانستان در ایران و نظر به روابط برادرانه دو کشور، اقامت 450 هزار نفر از افغان‌های مشمول طرح ساماندهی در جمهوری اسلامی ایران به مدت 6 ماه تمدید شد.

متقابلاً دولت افغانستان نیز تعهد كرد، برنامه‌های خود برای بازگشت این گروه از اتباع افغانستان را ظرف مدت 2 ماه در کمیته مشترکی که در جریان این سفر تشکیل گردید، ارایه نماید.

همچنین در مذاکرات انجام شده بین هیات افغانی و وزرای ذیربط جمهوری اسلامی ایران، نتایج ذیل حاصل گردید:

1. مقرر شد توافق قبلی در خصوص اعطای تعداد 500 بورسیه تحصیلی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به محصلین افغانی که به دلیل مشکلات فنی به تعویق افتاده بود اجرایی شود. در این ارتباط هیئتی از طرف جمهوری اسلامی ایران به کابل سفر خواهد نمود تا با همکاری وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان داوطلبان واجد شرایط دریافت بورسیه های تحصیلی را انتخاب نمایند.

2. توافق شد تا سازمان سنجش وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری جمهوری اسلامی ایران در بخش های آزمون سراسری کنکور دانشگاههای افغانستان، با وزارتخانه های معارف و تحصیلات عالی افغانستان همکاری نماید.

3. مقرر شد تا همکاری های بین وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان، در خصوص ساخت مدارس ایران – افغان در افغانستان، تهیه وتدوین کتب درسی، تدوین معیارهای آموزشی برای وزارت معارف افغانستان، انتقال تجارب آموزشی و تأمین سایر نیاز های وزارت معارف افغانستان افزایش یابد.

4. وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی نمود تا در اولین فرصت هیئتی

کد N624885