حجت الاسلام تقوی: مرجعیت، ریشه در اعتقادات ما دارد/ پیروزی دولت در مذاکرات سربلندی ملت

مهر نوشت:

ئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تاکید بر اینکه مرجعیت یکی از ارکان مهم استقلال کشور است، گفت: مرجعیت به عنوان سرمایه ای عظیم، ریشه در اعتقادات ما دارد.

حجت الاسلام سید رضا تقوی، در گردهمایی علما، فضلا و ائمه جمعه و جماعات شهرستان شاهرود با حضور آیت الله العظمی نوری همدانی در محل حسینیه امام خمینی (ره) دفتر امام جمعه این شهر، با اشاره به حضور پر خیر و برکت این مرجع تقلید در استان سمنان، افزود: در زمانی که طلاب از رفتن بر سر کلاس های درس امتنا می ورزیدند درب منزل این عالم برخلاف برخی از مراجع دیگر، همواره به روی همه باز بود و ایشان پذیرای مردم بودند.

وی افزود: همین روحیه ایشان است که بسیجی ها و طلاب به ایشان علاقه ویژه ای دارند و استقبال مردمی در سفرهای آیت الله نوری همدانی نشان دهنده این امر است.این مقام مسئول، با تاکید بر اینکه مرجعیت یکی از ارکان مهم استقلال کشور است، تصریح کرد: همیشه، در شرایط حساس و هرکجا که مردم به حرکت فراگیر اعتقادی نیاز داشتند، این مرجعیت بود که مردم را به صحنه آورد و این عامل تنها خاصه جامعه اسلامی است.

تقوی ادامه داد: در زمان غیبت آن کسی که برای جامعه محور بوده است و سلسله جنبان حرکت های آزادی بخش به شمار می آمده، مرجعیت است بنابراین مرجعیت سرمایه بسیار عظیمی است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، مرجعیت را در حوزه فرهنگ تولید کننده خواند و اظهار داشت: روحانیت کتاب های عظیم و بسیاری را در زمینه های مختلف فرهنگی تولید کرده و اگر امروز نیازهای جامعه و رفتارهای مبتنی بر فرهنگ در نهاد اجتماع درک می شود، به واسطه همین تولیدات مرجعیت و روحانیت است.  مرجعیت علاوه بر اینکه همواره تولید کننده علم و فکر بوده، توزیع کننده آن نیز بوده است و از طریق منبرها این مهم را به انجام می رسانده، همچنین در این بین باید مردم جامعه اسلامی را مصرف کننده این تولیدات خواند. وی، با تاکید بر نقش پررنگ مرجعیت در طول تاریخ تشیع، خاطرنشان کرد: مرجعیت یکی از امتیازات تفکر شیعه به خصوص در زمان غیبت است.

تقوی افزود: امام خمینی(ره) توانستند در سایه الطاف الهی تحول را در جامعه ایجاد کنند و این معجزه فتوا و مرجعیت است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، همچنین ضمن برشمردن خصوصیات ویژه استان سمنان گفت: این استان خوشبختانه از مسئولان خوب و با سطح تعامل مناسبی برخوردار است اما به هر حال این خطه از ایران اسلامی با محرومیت هایی نیز مواجه است که البته دولت تا حد توان به این امور رسیدگی می کند. تقوی، با تاکید بر حضور همیشگی مردم استان سمنان در تمامی صحنه های دفاع از انقلاب، تصریح کرد: امروزه کشورما با توطئه کاهش قیمت نفت و تحریم ها روبرو است و همه این تهدیدات برای بر زمین زدن انقلاب مردم ایران طراحی شده اما مردم ما همیشه در صحنه هستند و امیداست این توطئه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. وی ادامه داد: باید مردم را نسبت به مسائل روز اقتصادی و اجتماعی کشور امیدوار کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه ملت همواره پشتیبان دولتمردان بوده و هستند، گفت: امیدواریم مذاکرات ایران با ۵+۱ نتیجه مثبتی داشته باشد اما باید دانست که با مذاکره همه مشکلات حل نمی شوند و باید بر روی اقتصاد داخلی تکیه کرد. تقوی، با اشاره به سیاست اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، تصریح کرد: روحانیت باید در این زمینه به کمک دولت بیاید. وی با تاکید بر اینکه ما تابع رهبری هستیم و از دولت حمایت می کنیم، افزود: چراکه اگر دولت ما امروز موفق باشد، این موفقیت، پیشرفت و سربلندی ایران اسلامی را در پی دارد.

آیت الله نوری همدانی که از عصر روز چهارشنبه وارد استان سمنان شده است طی برنامه ریزی انجام شده دیداری چهار روز با مردم، مسئولان و روحانیان استان خواهند داشت.این مرجع تقلید همچنین جمعه‌شب همزمان با شب اربعین حسینی در گرمسار با مردم این شهرستان دیدار می‌کنند.

2323

کد N624831