حق‌السکوت یک‌میلیون دلاری آمریکایی‌ها به لهستان لو رفت

تسنیم نوشت:

بنا بر اسناد افشا شده جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا حداقل یک‌میلیون دلار حق السکوت به لهستان برای عدم افشای زندان‌های مخفی خود در این کشور پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از زندان‌های مخفی خود در لهستان جهت نگهداری مظنونین ماجرای 11 سپتامبر استفاده می‌کرده است.
برپایه این گزارش به نقل از شبکه خبری روسی «راشا تودی» دولت لهستان در ابتدا از پذیرش همکاری با سیا در این باره خودداری می‌کرد اما بعد از پیشنهاد مالی اغوا کننده ناگهان در این زمینه انعطاف به‌خرج داد.
بنابر این گزارش در سال 2002 نیز 2 مورد از بازداشت شدگان سازمان سیا با نام‌های «ابوزبیده» و «عبدالرحیم النشیری» به لهستان انتقال یافتند.
این گزارش می‌افزاید، «آلکساندر کوانیسکی» رییس جمهور اسبق لهستان خلال سال‌های 1995 تا 2005، تأکید کرد کشورش با پیشنهاد سازمان سیا در زمینه استقرار زندان‌های مخفی و انتقال بازداشت شدگان موافقت کرده بود.
این اولین اظهار نظر رسمی یک مقام لهستانی درباره این ماجرا می‌باشد.
از «کریستوفر هیل» ‌سفیر وقت آمریکا در لهستان به‌عنوان پل‌ ارتباطی در این زمینه نام برده می‌شود.
گفتنی است، سنای آمریکا گزارش 6هزار صفحه‌ای را از مجموعه شکنجه‌های شدید سازمان سیا و ارتباط ده‌ها کشور با این سازمان جاسوسی منتشر ساخت که با واکنش‌های گزنده بسیاری مواجه شده است.

5252

کد N624828