دفاع رئیس سیا از شکنجه‌گران آمریکایی

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با وجود دفاع از شیوه‌های بازجویی این سازمان در پی حوادث 11 سپتامبر اعتراف کرد که برخی روش‌ها "شدید" و "نفرت‌انگیز" بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان برنان،‌ رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در دفتر مرکزی سیا در واشنگتن گفت، برخی نیروهای این سازمان در سال‌های قبل فراتر از اختیارات خود عمل کرده‌اند اما اغلب تنها به انجام وظیفه پرداخته‌اند.

روز سه‌شنبه گزارشی انتقادآمیز که از سوی کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا منتشر شد، فاش کرد که سازمان سیا در بازجویی از مظنونان به فعالیت‌های تروریستی از شیوه‌هایی "وحشیانه" نظیر القاء حس خفگی در آب (غرق مصنوعی) استفاده کرده است.

رئیس سیا در واکنش به این گزارش کنگره مدعی شد سازمانش در روزهایی که "پاسخی آسان" در دسترس نبود بسیاری از کارهای مهم هم انجام داد که در این گزارش به آن اشاره نشده است. برنان گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد اطلاعاتی که از طریق برنامه بازجویی و بازداشت مظنونان جمع‌آوری شد به ایالات متحده کمک کرد تا بتواند طرح‌های حمله خنثی شوند، تروریست‌ها دستگیر شوند و جان انسان‌ها حفظ شود.

یکی از بحث‌انگیزترین بخش‌های گزارش کنگره، کاربرد "تکنیک‌های بازجویی فنی" است که در آن به جزییات بازجویی‌های خشن از مظنونان اشاره شده است. به عقیده نویسندگان گزارش کنگره، استفاده از این تکنیک‌ها لزوما منجر به دریافت اطلاعات مهمی نشده است.

رئیس سازمان سیا درباره رابطه تاثیر این شیوه بر مظنونان و میزان اطلاعات مهمی که از آنها دریافت شده، گفت که این موضوع "قابل فهم" نیست.

سناتور دایان فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعاتی سنا که سرپرستی تیم نویسندگان گزارش را به عهده داشت، همزمان با سخنرانی برنان اظهارات وی را از طریق پیام توئیتری خود رد کرد.

برنان در عین حال در این جلسه گفت که گزارش تحقیق سنا درباره شیوه‌های بازجویی را خوانده و "سوال‌هایی جدی در ذهن او نسبت به موثر بودن آن" ایجاد شده است.

انتهای پیام

کد N624736