نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس عنوان کرد

علم و دانش بهترین جایگزین برای درآمدهای نفتی

سیاسی

نایب‌رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از محل خلق ثروت به ویژه در حوزه دانش و تکنولوژی درآمدهایی برای کشور به وجود آورد، گفت: بهترین جایگزین برای درآمدهای نفتی خلق ثروت در حوزه علم، دانش و تکنولوژی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور استان کرمان با اشاره به اینکه ایران تا سال 1390 روزانه 2.5 میلیون بشکه نفت به فروش می رسانده است، اظهار کرد: فروش نفت ایران در حال حاضر به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهایی که اقتصاد آنها با بودجه نفتی کار می کند از افزایش یا کاهش قیمت نفت تاثیر می پذیرند گفت: باید درآمد کشور را از بودجه نفتی خارج کنیم؛ زیرا در حال حاضر آمریکا با خیانت عربستان قصد کاهش قیمت نفت به منظور فشار آوردن به دولت و ملت ایران را دارند.

پورابراهیمی با بیان اینکه در مجموع فروش نفت مانند فروش اموال و دارایی محسوب می شود گفت: باید درآمدهای ناشی از فروش نفت را صرف هزینه های سرمایه‌ای کنیم و از هزینه کرد آن در مسائل جاری جلوگیری کنیم.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید از محل خلق ثروت به ویژه در حوزه دانش و تکنولوژی درآمدهایی برای کشور به وجود آورد، تصریح کرد: بهترین جایگزین برای درآمدهای نفتی خلق ثروت در حوزه علم، دانش و تکنولوژی است.

وی با بیان اینکه در گذشته جمعیت دانشجویی کشور 200 هزار نفر بوده است، افزود: در حال حاضر تعداد دانشجویان کشور به حدود 4.5 میلیون نفر افزایش یافته است که می توان از این سرمایه‌ها برای خلق ثروت در حوزه علم و دانش بهره برد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آموزش، پژوهش و تجاری سازی علم 3 اولویت اول نهادهای آموزشی است گفت: امروز باید دانشگاهها و مراکز علمی تجاری سازی علم را در اولویت نخست کاری خود قرار دهند تا بتوانند از محل فروش علم و فناوری برای خود درآمدزایی کنند.

پورابراهیمی با بیان اینکه شرکت ملی مس سالانه 2000 میلیارد تومان مواد شیمیایی از خارج کشور وارد می کند افزود: دانشگاهها می توانند این میزان اعتبار را با فروش علم و تکنولوژی به خود اختصاص دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: کرمان می تواند به عنوان پایلوت اجرای طرح های بزرگ علمی معرفی شود؛ زیرا خوشبختانه شرکت های دانش بنیان متعددی در این استان مشغول به فعالیت هستند و می توانند در خلق ثروت نقش مهمی ایفا کنند. کاهش وابستگی به درآمد نفتی این پیام را به دنیا مخابره کرد که اگر تحریم‌ها را اعمال کنند، نظام جمهوری اسلامی ایرن از مواضع به حق خود کوتاه نخواهد آمد و نمی توانند با تحریم سبب عقب‌نشینی ما از مواضع‌مان بشوند.

انتهای پیام

کد N624368