رییس کمیسیون آموزش‌و تحقیقات مجلس:

دانشگاه‌ها باید پوست‌اندازی جدی کنند

كميسيون آموزش و تحقيقات

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید پوست‌اندازی جدی کنند، اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید از لاک صرفا آموزشی خارج شوند و سمت اقدامات علمی و پژوهشی حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، محمدمهدی زاهدی صبح امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه پیام نور استان کرمان اظهار کرد: باید تا افق 1404 ایران در حوزه علم و فناوری حرف اول را در میان کشورهای منطقه بزند و معتقدیم که ایران باید در حوزه اقتصاد نیز همانند علم وفناوری در منطقه حرف اول را بزند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان بیان اینکه در حوزه امنیت نیز، علم و فناوری می تواند حرف اول را بزند، تصریح کرد: بدون شک اقتدار امنیتی هر کشور به میزان دستیابی آن کشور به علم و فناوری بستگی دارد و هر چقدر بتوانیم به روزتر باشیم چه در حوزه اقتصاد و چه در حوزه امنیت و حتی در تمام حوزه ها، می توانیم پیشرفت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید پوست‌اندازی جدی کنند، اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید از لاک صرفا آموزشی خارج شده و سمت اقدامات علمی و پژوهشی حرکت کنند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید هفته پژوهش از تقویم خارج شود، اظهار کرد: نباید فقط در هفته پژوهش به دستاوردهای پژوهشگران، نخبگان و دانشجویان نگاه ویژه کنیم، بلکه معتقدم در تمام ایام سال پژوهش باید در دستور کار دانشگاه‌ها و تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی قرار بگیرد.

زاهدی با اشاره به پایین بودن سرانه دانشجویی دانشگاه پیام نور گفت: در حال حاضر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که در راستای افزایش این سرانه همکاری های لازم را به‌عمل آورد و به طور جد نیز در کمیسیون تلفیق از این موضوع دفاع خواهیم کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشلات دانشگاه‌ها و سرانه ها موضوعی نیست که حل و فصل شود، اظهار کرد: دانشگاه‌ها باید از محل فروش علم درآمدزایی کنند و نباید مسئله درآمدزایی را تنها به شهریه دانشجو ختم کنند و برای اینکه دانشگاه بخواهد درآمدزا باشد به سمت افزایش شهریه دانشجویان بروند.

وی درباره تاسیس شرکت‌های دانش بنیان نیز گفت: در حال حاضر باید شرکت های دانش بنیان تقویت شوند و در این راستا اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیز می توانند عضو این شرکت ها شوند و به لحاظ قانونی منعی برای آنها وجود ندارد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان باید اساس کار همه امور باشد، خاطرنشان کرد: از مراکز علمی، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاهها درخواست می شود نسبت به تاسیس شرکت های دانش بنیان اقدام کنند که در این راستا دولت و مجلس نیز به طور جدی از این شرکت ها حمایت خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N624167