زندان بگرام تعطیل شد

سیاسی

وزارت دفاع آمریکا از بسته شدن زندان بگرام در نزدیکی پایتخت افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد زندان بگرام در حومه کابل تعطیل شده و در حال حاضر هیچ زندانی در این مکان نگهداری نمی شود. این در حالی است که آمریکا اداره این زندان نظامی را در سال 2013 به دولت افغانستان واگذار کرده است. این زندان در کنار زندان گوانتانامو و ابوغریب از جمله مراکز شکنجه زندانیان توسط ماموران سیا شناخته می شود.

خبر تعطیلی زندان بگرام یک روز پس از انتشار نتایج تحقیقات سنای آمریکا در مورد روش های شکنجه مظنونین توسط سازمان اطلاعات و امنیت مرکزی آمریکا (سیا) اعلام می شود.

با این حال در ماه سپتامبر گزارش های بحث برانگیزی در مورد زندانیانی که در بگرام نگهداری می شوند، منتشر شد. در آن زمان رسانه ها سوالاتی را در مورد شمار مظنونینی که در این مرکز زندانی بودند، مطرح کردند.

گفتنی است در گزارشی كه کمیته حقوقی تعیین شده از سوی رئیس جمهوری پیشین افغانستان ارائه کرده دو هزار و 700 زندانی در بگرام از تاخير محاكمه و منع گفت و گو با وكلای خود سخن گفته بودند. بر این اساس بسياري از آنان حتی از علت بازداشت خود به دست نيروهای آمريكايي بي خبر بوده و اغلب در معرض بدرفتاری، ضرب و شتم و اهانت به مقدسات قرار می گرفتند.