تجهیز زیردریایی‌های چین به موشک‌های بالستیک هسته‌ای

چین در حال تجهیز زیردریایی‌های خود به موشک‌های هسته‌ای و پنهان‌سازی آن‌ها برای تلافی هرگونه حمله‌ غافلگیرانه توسط دشمن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری بلومبرگ آمریکا در گزارشی در این‌باره نوشت: 50 سال پس از نخستین آزمایش هسته‌ای چین، این کشور زیردریایی کلاس جین خود را که شناسایی مسیر آن‌ها امری محال است را به موشک‌های بالستیک با کلاهک‌ هسته‌ای تجهیز کرده است که به شی جین‌پینگ، رییس‌جمهور این امکان را می‌دهد تا بتواند هرگونه حمله غافلگیرانه را جبران کند.

بر طبق گزارشی که در ماه نوامبر از سوی کمیسیون نظارت بر روابط اقتصادی و امنیتی آمریکا و چین منتشر شد، با تجهیز این زیردریایی‌ها به موشک‌های بالستیک هسته‌ای، چین نخستین بار توانسته است از یک موشک بالستیک هسته‌ای در آب برای عاملی بازدارنده از حملات دشمن استفاده کند.

نیکلاس جیاکومتی، کارشناس مسائل امنیتی و سیاسی خارجی آمریکا و مقاله نویس مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی آمریکا در این‌باره گفته است: این برای نخستین‌بار است که موشک‌های بالستیک هسته‌ای چین در صورت هرگونه حمله پنهان خواهد ماند.

هم‌اکنون استراتژی دفاعی هسته‌ای چین به صورتی مهندسی شده است تا بتواند در صورت حمله کشورهای هسته‌ای دیگر آن را تلافی کند. به طوری که در حال حاضر موشک‌های بالستیک چین به آمریکا، روسیه و هند می‌رسند.

انتهای پیام

کد N623562