به رغم اعتراضات مردمی در آمریکا؛

سنای آمریکا مقامات ونزوئلایی را تحریم کرد

سیاسی

سنای آمریکا، لایحه تحریم برخی مقامات ونزوئلایی را با ادعای نقض حقوق معترضان تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سنای آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرده که بر اساس آن هر مقام ونزوئلایی که حقوق معترضان به دولت را نقض کرده باشد، تحریم می‌شود.

در اعتراض‌های ضددولتی ماه فوریه در این کشور آمریکای لاتین، هزاران نفر بازداشت شدند. دولت اوباما پیش از این مخالف تحریم‌ها بود اما به تازگی نشانه‌هایی از موافقتش با این تحریم‌ها به چشم می‌خورد.

مصوبه سنای آمریکا، مقا‌م‌های کنونی و پیشین ونزوئلا را مسئول خشونت عمیق و نقض جدی حقوق معترضانی می‌داند که از چهارم فوریه دست به اعتراض‌های ضددولتی زده بودند.

به گزارش بی بی سی، اگر این لایحه تایید شود، مقامات ونزوئلایی که در خشونت علیه معترضان نقش داشته‌اند ویزای ورود به آمریکا دریافت نخواهند کرد و دارایی‌هایشان مسدود می‌شود.

سناتور رابرت منندز که این لایحه را طرح کرده می‌گوید تصویب آن "پیامی روشن به حکومت ونزوئلا خواهد فرستاد."

این سناتور جمهوری‌خواه می‌گوید "ما در ایالات متحده وظیفه داریم در مورد آزارهایی که در ونزوئلا روی می دهد افشاگری کنیم و به خشونت‌های ضدبشری دولت مادورو و اقتدارگرایان مجلس این کشور اعتراض کنیم."

نیکولاس مادورو پیش از تصویب این لایحه گفته بود تحریم‌های آمریکا، حرکت مستقل ونزوئلا و منطقه‌ را متوقف نمی‌کند.

او گفته بود تهدید به تحریم کار کسانی است که نگاه امپریالیستی دارند و فکر می‌کنند می‌توانند بر ما حکومت کنند و با زور تهدید و قدرت اقتصادیشان بر ما غلبه کنند.

این لایحه پس از تصویب در سنا به مجلس نمایندگان آمریکا می‌رود و اگر آنجا هم تصویب شود باید پیش از قانونی شدن به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد.