نمایندگان کنگره آمریکا خواهان مجازات قطر و ترکیه

قطر و ترکیه مظنون به حمایت از گروه حماس هستند. گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای از مقامات اقتصادی این کشور می‌خواهند که به فعالیت‌های ترکیه و قطر در حمایت از "تروریسم" با اقدامات مقتضی پاسخ دهند!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رؤسای کمیسیون‌های روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در امور تروریسم و مسائل خاورمیانه، نامه‌ای را با امضای ۲۴ تن از نمایندگان به وزارت خزانه‌داری ارسال کرده‌اند. آنها از مقامات اقتصادی می‌خواهند که کشورهای ترکیه و قطر را به خاطر حمایت از گروه اسلامی حماس زیر فشار قرار دهند.

پیش از این کنگره با حساسیت بالایی درباره منابع مالی گروه مقاومت اسلامی "حماس" تحقیق کرده بود.

در نامه نمایندگان کنگره به ویژه از قطر به خاطر میزبانی از خالد مشعل، رهبر "حماس" و اعطای ۴۰۰ میلیون دلار برای بازسازی نوار غزه در سال ۲۰۱۲ انتقاد شده است. شیخ حامد بن خلیفه الثانی نخستین زمامداری بود که از زمان سلطه حماس بر نوار غزه در سال ۲۰۰۷، از این منطقه دیدن کرد.

در نامه به مقامات دارایی آمده است: «از خزانه‌داری می‌خواهیم که تمام امکانات خود را به کار برد تا افراد، مؤسسات، نهادها، بنیادها، شرکت‌ها و بانک‌ها و مقامات دولتی که با یاری به حماس و شرکای آن آشکارا قوانین ایالات متحده را زیر پا می‌گذارند، مجازات شوند.»

در نامه همچنین تأکید شده است تدابیر تحریمی که پیش از این علیه مؤسسات مستقر در قطر وضع شده بود، همچنان معتبر است. گفته می‌شود که مؤسسات یادشده در حمایت مالی از تروریسم فعال بوده‌اند.

انتقاد از "عضو ناتو"

نمایندگان کنگره از ترکیه انتقاد می‌کنند که به پایگاه فعالیت‌های صالح العاروری، یکی از سران گروه حماس تبدیل شده است. در نامه نمایندگان کنگره آمده است: «علاوه بر سران حماس که آزادانه در ترکیه فعالیت دارند، گروه مزبور از حمایت مالی نهادها و بنگاه‌ها و بانک‌ها برخوردار است. یکی از سازمان‌هایی که با گروه حماس ارتباط مستقیم دارد، "بنیاد نجات انسانی" است که عملیات امدادرسانی دریایی سال ۲۰۱۰ را سازمان داد. ما می‌دانیم که خزانه‌داری امریکا پیش از این نگرانی خود را از فعالیت‌های سازمان یاد شده ابراز کرده است.»

به گزارش دویچه وله،‌ اداره خزانه‌داری پیش از این چند بار به طور رسمی از دولت قطر به خاطر حمایت از گروه حماس انتقاد کرده است. در همین راستا دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در ماه مارس سخنانی ایراد کرد.

در ماه اوت گذشته که تحریم‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی وضع شد، عده‌ای از بنیادها و افراد وابسته به ترکیه و قطر نیز مورد تحریم قرار گرفتند.

در عین حال برخی از نمایندگان در مخالفت با محتوای نامه، از امضای آن خودداری کرده‌اند. این گروه از نمایندگان که بیشتر از حزب دموکرات هستند، امید دارند که ترکیه در مبارزه با تروریسم داعش در کنار متحدان آمریکا قرار گیرد.

اواخر ماه گذشته دولت اسرائیل در نامه‌ای به ستاد فرماندهی پیمان ناتو، از فعالیت یک عضو آن پیمان، یعنی ترکیه، در حمایت از گروه حماس اعتراض کرد. در واکنش به این اقدام، گروه حماس ابراز نگرانی کرد که اسرائیل برنامه‌های تازه‌ای برای ترور فعالان این گروه طراحی کرده است.

انتهای پیام

کد N623468