چین:

آمریکا از مسائل حقوق بشری به عنوان ابزار سیاسی سوءاستفاده می کند

سیاسی

چین در واکنش به گزارش تکان‌ دهنده سنا از شکنجه‌ های سیا اعلام کرد که آمریکا از مسائل حقوق بشری به عنوان ابزار سیاسی سوءاستفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شینهوا با اشاره به انتقاد شدید چین و کره‌ شمالی از عملکرد آمریکا در امور حقوق بشر در پی انتشار گزارش تکان‌ دهنده سنا از شکنجه‌ های سیا گزارش داد پکن و پیونگ یانگ بر این باورند که واشنگتن نباید دیگران را نصحیت کرده بلکه باید به حقوق دیگر ملت ها احترام گذاشته و در امور داخلی آنها دخالت نکند.

دولت چین با اشاره به وجود استانداردهای دوگانه آمریکا و نقض اصول حقوق بشر گفت که ایالات متحده از مسائل حقوق بشری به عنوان ابزار سیاسی سوءاستفاده می کند.

کره‌ شمالی نیز در واکنش به گزارش سنا درباره روش‌ های شکنجه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) علیه مظنونان اقدامات تروریستی خواستار رسیدگی شورای امنیت به نقض حقوق بشری آمریکا از سوی پلیس‌ های آمریکایی سفیدپوست علیه مردان سیاهپوستان شد.

به گزارش مهر، کمیته اطلاعات سنای آمریکا شب گذشته گزارشی را در مورد اقدامات سازمان سیا برای شکنجه افراد متهم به فعالیت های تروریستی منتشر کرد.

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در گزارش موسوم به شکنجه، سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) را به دروغگویی به کنگره و کاخ سفید متهم کرد. این گزارش جزئیات عملیات سی آی ای علیه القاعده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را علنی کرده است.

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به صدور گزارش کمیته اطلاعاتی سنا درباره اقدامات سیا در شکنجه متهمان، از سازمان جاسوسی کشورش انتقاد کرد. اوباما شیوه های شکنجه سیا را خلاف قوانین موجود در آمریکا دانسته است.