رییس مجلس مصوبه دولت درباره آئین نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد را مغایر قانون اعلام کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور، مصوبه دولت یازدهم درباره اصلاح دستورالعمل و روش اجرایی آیین نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی را مغایر با قانون اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور مصوبه دولت مبنی بر «اصلاح دستورالعمل و روش اجرایی آیین نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی» را مغایر قانون اعلام کرد.

این مصوبه به شرح پیوست مغایر شناخته شد که متن کامل آن به شرح ذیل است.

«باسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام؛

بازگشت به رونوشت تصویب نامه هیأت وزیران به شماره 39311/ت50410ک مورخ 14/4/1393، موضوع: «اصلاح دستورالعمل و روش اجرایی آیین نامه اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی»، متعاقب بررسی‌ها و اعلام نظر مقدماتی «هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین» و مستنداً به صدر ماده واحده و تبصره 4 الحاقی به «قانون نحوه اجرای اصول 85 و 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصلاحات بعدی» و ماده 10 آیین نامه اجرایی آن، مراتب متضمن اعلام نظر قطعی جهت اقدام لازم در مهلت مقرر قانونی و اعلام نتیجه به این جانب ابلاغ می گردد. بدیهی است پس از انقضای یک هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه که مورد ایراد قرار گرفته است، ملغی الاثر خواهد بود.

1 - نظر به ماده 10 اصلاحی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1375 که مقرر می دارد: سازمان هر منطقه می‌تواند با تصویب هیأت وزیران در مقابل انجام خدمات شهری و ... عوارض اخذ نماید. علیهذا بند 1-11 مصوبه از این حیث که به جای تصویب نامه هیأت وزیران، دستورالعمل مصوب هیأت مدیره را مبنای تعیین عوارض خدمات شهری و دریافت آن می داند، چون مشعر به تغییر مرجع تصویب عوارض خدمات شهری می‌باشد، مغایر با قانون است.

2 - بند 3-11 مصوبه یاد شده مبنیاً بر مغایرت مذکور، مغایر با قانون است.

علی لاریجانی»

انتهای پیام

کد N623319