کامرون در ترکیه: در عراق و سوریه به دولت جدید فراگیر نیاز داریم

سوريه,تركيه,انگليس

نخست‌وزیر دولت ائتلافی انگلیس در سفر به ترکیه تاکید کرد، لندن و آنکارا «همکاری بسیار نزدیکی» را دنبال می‌کنند تا روند پیوستن شبه‌نظامیان خارجی به داعش در عراق و سوریه را متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس در کنفرانس خبری مشترک با احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفت: ما با یک دشمن مشترک که تروریسم افراطی است، می‌جنگیم.

دولت لندن معتقد است که با بزرگترین تهدید تروریستی در تاریخ خود روبه‌رو است چراکه هراس دارد افراط‌گرایان انگلیسی که از سوریه و عراق بازمی‌گردند، حملاتی را در خاک انگلیس انجام دهند. گمان می‌رود بیش از 500 انگلیسی برای پیوستن به داعش وارد عراق و سوریه شده باشند. با این حال گمان می‌رود نیمی از آنها به کشور انگلیس بازگشته باشند. اکثر افراطگرایان از طریق مرزهای ترکیه وارد عراق و سوریه شده‌اند و گمان می‌رود که ترکیه به مسیر ترانزیت شبه‌نظامیان تبدیل شده است.

کامرون در سفر به آنکارا گفت، اشتراک اطلاعاتی در سطح بالا میان دو کشور می‌تواند موج ورود و خروج شبه‌نظامیان به سوریه را کنترل کند. وی تاکید کرد: نخست‌وزیر ترکیه و من به توافق رسیدیم که دو طرف باید تبادل اطلاعاتی خود را افزایش دهند و در بحث همکاری اطلاعاتی مشارکت بیشتری داشته باشند. ما باید عملکرد بسیار خوبی داشته باشیم چراکه مردمی که به انگلیس و سایر مناطق سفر می‌کنند، کسانی هستند که در زمان بازگشت تهدید محسوب می‌شوند و به همین دلیل ما باید تمام اقدامات لازم را انجام دهیم.

به گفته کامرون، مذاکرات بر روی «استراتژی بلندمدت برای شکست داعش و برقراری ثبات در این بخش از جهان» متمرکز بوده است. کامرون تاکید کرد: آنچه ما در عراق لازم داریم، همان چیزی است که در سوریه احتیاج داریم. ما نیاز داریم که ببینیم دولت جدید فراگیر که نماینده تمام مردم باشد، تشکیل شود.

در ادامه احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه که از منتقدان اصلی نظام بشار اسد است، این مساله را که آنکارا اجازه می‌دهد افراط‌گرایان از خاک ترکیه عبور کنند، به باد انتقاد گرفت. وی گفت: حتی یک شبه‌نظامی داعش از خاک ترکیه عبور نکرده است. داعش تهدیدی علیه امنیت ملی ترکیه است. هیچکس نمی‌تواند عزم ترکیه را برای مبارزه با تروریسم زیر سوال ببرد. موضع ترکیه روشن است. ما نمی‌خواهیم شبه‌نظامیان خارجی را چه در سوریه و چه در عراق ببینیم.

انتهای پیام

کد N623250