گورباچف بهبود روابط آمریکا و اتحادیه اروپا با روسیه را خواستار شد

سیاسی

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست تا به‌رغم تنش‌ها بر سر اوکراین، روابط خود را با مسکو بهبود بخشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میخائیل گورباچف 83 ساله، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در مقاله‌ای در روزنامه روسی «اسکایا گازتا» نوشت: بحران اوکراین نه تنها منجر شد تا غرب تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کند، بلکه همکاری‌ها در خصوص مسائل جهانی از مقابله با تروریسم گرفته تا تغییرات آب و هوا و بیماری‌های همه‌گیر را منحل کرد.

وی گفت: ما باید فورا روابط را بهبود بخشیم. من پیشنهاد می‌کنم که روسای جمهوری روسیه و آمریکا بدون هیچ‌گونه پیش شرطی درباره برگزاری نشستی در یک برنامه فراگیر فکر کنند. نشست مشابهی نیز باید میان روسیه و اتحادیه اروپا برگزار شود. روسیه و آمریکا مسئولیت‌های ویژه‌ای دارند. هنگامی که از این مسئولیت‌ها سر باز زنند، جهان شاهد پیامدهای وحشتناکی خواهد بود. هر دو طرف باید از مواضع ایدئولوژیکی خود کوتاه بیایند. نباید از اینکه شخصی آبروی خود را از دست بدهد و شخص دیگر یک پیروزی تبلیغاتی بدست آورد، بترسیم. تمامی این مسائل مربوط به گذشته است و ما باید به آینده بیندیشیم.

گورباچف هشدار داد: تلاش‌های بین‌المللی کنونی برای حل بحران اوکراین در خصوص خطری که همه ما را تهدید می‌کند، نابرابر است. معتقدم که هر دو طرف در جنگ اوکراین آتش‌بس را نقض کرده و هر دو طرف محکوم به استفاده از انواع خطرناک تسلیحات و نقض حقوق بشر هستند. جنگ تا زمان یک پایان پیروزمندانه غیر ممکن است. الان زمان آن رسیده که جنگ را متوقف کنیم.

آخرین رهبر شوروی افزود: مذاکرات برای پایان این درگیری باید بر مبنای توافق صلح بدست آمده در مینسک باشد؛ در غیر این صورت پایان درگیری‌ها ناکام می‌ماند و راه حل دیگری نیز وجود ندارد.

این دبیرکل سابق حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی همچنین گفت: مذاکراتی در خصوص استراتژی برای ثبات جهانی در جریان است. در این مذاکرات باید چندین تن را به منظور ایجاد هسته‌ای برای تامین مالی اعضا ایجاد کنیم.

وی از افشای نام شرکت‌کنندگان احتمالی این پرونده ثبات جهانی امتناع کرد. گورباچف پیشتر گفته بود، وی استراتژی را بررسی می‌کند که باثبات شدن امور بین‌المللی را ممکن می‌سازد. این ایده می‌تواند منجر به تشکیل هیئت مذاکره‌کننده جهانی با قدرت تاثیر گذاشتن بر موسسات ملی و بین‌المللی سراسر جهان شود.

انتهای پیام

کد N623225