آیت الله صافی گلپایگانی:

روابط ایران و مصر تقویت شود

سیاسی

قم - یکی از مراجع تقلید شیعیان خواهان تقویت روابط ایران و مصر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر احمد مبلغی، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور در بیت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی با این استاد برجسته حوزه دیدار کرد.

وی که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و به دعوت شیخ الازهر در کنفرانس «مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری» جامعة الازهر شرکت کرده بود، پس از بازگشت از مصر، در این دیدار گزارش مبسوطی از برنامه‌ها و فعالیت‌های خود در این سفر مهم ارائه کرد.

آیت الله صافی نیز در این دیدار گفت: بنده از اینکه به عنوان نماینده شیعه و به جهت نزدیک‌تر شدن روابط دو ملت دوست ایران و مصر از طرف الازهر دعوت شده و مسافرت کردید خوشحال شدم و انشاء الله این رفت و آمد‌ها ادامه داشته باشد و باعث تقویت روابط شود.

وی با اشاره به خصلت‌های ممتاز مردم مصر افزود: ملت مصر از ابتدا دوستدار خاندان پیامبر(ص) بوده‌اند و هم اکنون هم حضور با شکوه و پر شور و اشتیاق آن‌ها در مشاهد مشرفه آنجا، نشان از همین دارد.

این مرجع تقلید شیعیان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: وجود مقام سیده زینب (س)، مسجد بزرگ رأس الحسین (ع) و حرم حضرت سیده نفیسه (ع) و اماکن مقدسه دیگر در این کشور، عامل مهمی برای تقویت رابطه بین ملت ما و مصر است.

وی افزود: در نشریه ای نقل کرده بودند که مدیر پست قاهره گفته بود در یکی از سال‌ها حدود یک میلیون عریضه خطاب به حضرت سید الشهدا (ع) توسط مردم با پست ارسال شده که همه را تحویل تولیت مسجد رأس الحسین (ع) دادیم. این‌ها همه نشانه‌های دوستی خاندان پیامبر (ص) توسط مردم مصر است.

بزرگان و دانشمندان مصر محب پیامبر(ص) و خاندان آن حضرت بوده‌ و هستند

آیت الله صافی گلپایگانی ضمن اشاره به فعالیت‌های درخشان و بی‌نظیر حضرت آیت الله العظمی بروجردی (ره) در زمان حیاتشان نسبت به تقریب بین مذاهب، گفت: فعالیت‌ها و برنامه‌های ایشان نسبت به روابط بین مذاهب مختلف اسلامی و نیز رابطه ایشان با الازهر مصر در حد بسیار عالی بود و باید‌‌ همان برنامه‌ها هم اکنون الگو برای روابط فیمابین قرار بگیرد.

وی با اشاره به وجود علمای بزرگ در مصر گفت: شما کتاب‌های بزرگان و دانشمندان این کشور مثل الاتحاف بحب الاشراف شیخ اسبق الازهر را بخوانید. تمام آن پر است از عشق به اهل بیت پیامبر (ص) حتی قضیه مهمی را هم نسبت به احترام به زیارت مشاهد مشرفه آنجا ذکر می‌کند یا کتب دانشمند بزرگ مصر و الأزهر عبدالرحمن الشرقاوی را بخوانید. کتاب «علی امام المتقین» - که خود آن مرحوم به حقیر اهدا کرده بودند- و نیز کتاب «الحسین ثائراً و شهیداً» ایشان را. بزرگان و دانشمندان مصر محب پیامبر و خاندان آن حضرت بوده‌ و هستند.

استاد برجسته حوزه با اشاره به فرصت پیش آمده برای تقویت روابط دینی و مذهبی بین مصر و ایران گفت: باید بسیار عالمانه و با تدبیر جهت تقویت این روابط گام برداریم و به همه بگوییم که ما اختلافی با هم نداریم، بلکه همه نشانه‌های موجود دلالت بر نزدیکی دو ملت با هم دارد.

وی در قسمت دیگری از سخنان خود گفت: ما باید با همه کشورهای اسلامی بخصوص مصر ارتباط داشته باشیم و دولت باید هر چه زود‌تر نسبت به تقویت روابط با مصر اقدام کند. بار‌ها گفته‌ام که مسئولان ما باید در زمینه رفت و آمد زائرین به مصر و بالعکس اقدام کرده و این را بدانند که قطع رابطه با کشور بزرگ اسلامی همچون مصر به مصلحت نیست.