آیت‌الله صافی‌گلپایگانی:

دولت با تدبیر و عالمانه در تقویت روابط با مصر اقدام کند

مصر,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی گفت: باید بسیار عالمانه و با تدبیر در جهت تقویت روابط مصر و ایران گام برداریم و به همه بگوییم که ما اختلافی با هم نداریم، قطع رابطه با کشور بزرگ اسلامی همچون مصر به مصلحت نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار حجت الاسلام والمسلمین مبلغی نماینده کشورمان در کنفرانس بزرگ الازهر مصر با تقدیر و تشکّر از وی اظهار کرد: بنده از اینکه به عنوان نماینده شیعه و به جهت نزدیک تر شدن روابط دو ملّت دوست ایران و مصر از طرف الازهر دعوت شده و مسافرت کردید خوشحال شدم و انشاء الله این رفت و آمدها ادامه داشته باشد و باعث تقویت روابط گردد.

وی با اشاره به خصلت های ممتاز مردم مصر افزود: ملّت مصر از ابتدا دوستدار خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بوده اند و هم اکنون هم حضور با شکوه و پر شور و اشتیاق آنها در مشاهد مشرفه آنجا، نشان از همین دارد.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: وجود مقام سیده زینب علیهاالسلام، مسجد بزرگ رأس الحسین علیه السلام و حرم حضرت سیّده نفیسه علیهاالسلام و اماکن مقدّسه دیگر در این کشور، عامل مهمی برای تقویت رابطه بین ملت ما و مصر است.

وی ادامه داد: در مجله ای نقل کرده بودند که مدیر پست قاهره گفته بود در یکی از سال ها حدود یک میلیون عریضه خطاب به حضرت سید الشهدا علیه السلام توسط مردم با پست ارسال شده بود که همه را تحویل تولیت مسجد رأس الحسین علیه السلام دادیم. اینها همه نشانه های دوستی خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم توسط مردم مصر است.

وی ضمن اشاره به فعالیت های درخشان و بی نظیر آیت الله العظمی بروجردی (ره) در زمان حیاتشان نسبت به تقریب بین مذاهب گفت: فعالیت ها و برنامه های ایشان نسبت به روابط بین مذاهب مختلف اسلامی و نیز رابطه ایشان با الازهر مصر در حدّ بسیار عالی بود و باید همان برنامه ها هم اکنون الگو برای روابط فی مابین قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز آیت الله صافی، با اشاره به وجود علمای بزرگ در مصر گفت: شما کتاب های بزرگان و دانشمندان این کشور مثل الاتحاف بحب الاشراف شیخ اسبق الازهر را بخوانید. تمام آن پر است از عشق به اهل بیت پیامبر علیهم السلام حتی قضیه مهمی را هم نسبت به احترام به زیارت مشاهد مشرفه آنجا ذکر می کند. یا کتب دانشمند بزرگ مصر و الأزهر عبد الرحمن الشرقاوی را بخوانید. کتاب «علی امام المتقین» - که خود آن مرحوم به حقیر اهدا کرده بودند- و نیز کتاب «الحسین ثائراً و شهیداً» ایشان را. بزرگان و دانشمندان مصر محبّ پیامبر و خاندان آن حضرت بوده اند و هستند.

وی با اشاره به فرصت پیش آمده برای تقویت روابط دینی و مذهبی بین مصر و ایران بیان کرد: باید بسیار عالمانه و با تدبیر در جهت تقویت این روابط گام برداریم و به همه بگوییم که ما اختلافی با هم نداریم، بلکه همه نشانه های موجود دلالت بر نزدیکی دو ملّت با هم دارد.

وی افزود: ما باید با همه کشورهای اسلامی بخصوص مصر ارتباط داشته باشیم و دولت باید هر چه زودتر نسبت به تقویت روابط با مصر اقدام نماید. بارها گفته ام که مسئولان ما باید در زمینه رفت و آمد زائرین به مصر و بالعکس اقدام نموده و این را بدانند که قطع رابطه با کشور بزرگ اسلامی همچون مصر به مصلحت نیست.

این مرجع تقلید در پایان این دیدار ضمن آرزوی توفیق برای حجت الاسلام والمسلمین مبلّغی، عزّت و عظمت بیش از پیش اسلام را از خداوند متعال مسألت کرد.

حجت الاسلام والمسلمین مبلّغی رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران و به دعوت شیخ الازهر در کنفرانس «مبارزه با تروریسم و افراطی گری» جامع الازهر شرکت کرده بود، پس از بازگشت از مصر، در این دیدار گزارش مبسوطی از برنامه ها و فعالیت های خود در این سفر مهم ارائه کرد.

انتهای پیام

کد N623185