نیویورک‌پست:

هم‌پیمانی ایران و روسیه برای مقابله با تحریم‌ها

سیاسی

روزنامه نیویورک‌پست در گزارشی با پرداختن به همکاری ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف نوشت: مقابله با تحریم‌ها، افزایش قدرت در منطقه و حمایت از سوریه از تهران و مسکو هم‌پیمان ساخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نوشته روزنامه نیویورک‌پست، ایران و روسیه که سال‌ها پیش با یکدیگر خصومت داشتند اکنون یک دشمن مشترک به نام آمریکا دارند.

دو کشور به دلیل محدوده‌های سیاسی‌شان در مواجهه با آمریکا و هم‌پیمانانش در اروپا و خاورمیانه مشترکات زیادی دارند. هر دوی آن‌ها هدف تحریم‌هایی قرار گرفته‌اند که بر اقتصادشان تأثیر گذاشته و با تأثیرات بحران اقتصادی جهان آمیخته شده است. این دو کشور هم‌چنین می‌گویند که کاهش قیمت جهانی نفت در نتیجه نقشه‌های واشنگتن و هم‌پیمانان عرب آن است تا بتوانند ایران و روسیه را تحت فشار قرار دهند. شاید بتوان گفت که تهران و مسکو متقاعد شده‌اند آمریکا در طول سالیان متمادی با استفاده از اهرم فشار اقتصادی و انقلاب‌های رنگی به دنبال تغییر نظام در این کشورها بوده است.

دو کشور علاوه بر افزایش قدرت خود در مطنقه، اکنون با یکدیگر همکاری می‌کنند تا با نفوذ آمریکا در آسیای مرکزی مبارزه کنند. تحلیل‌گران و سیاست‌گذاران در مسکو معتقدند که روسیه و ایران می‌توانند از مدت زمان باقیمانده تا پایان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برای ایجاد واقعیاتی غیرقابل بازگشت در شرق اروپا، خاورمیانه و آسیای مرکزی استفاده کنند.

آن‌ها باراک اوباما را دریچه‌ای رو به فرصت می‌دانند که نشان می‌دهد رییس جمهور آینده آمریکا شاید به انعطاف‌پذیری رییس‌جمهور کنونی این کشور نباشد. بنابراین آن‌ها باید از این فرصت برای رسیدن به یک سری اهداف استفاده کنند.

یکی از این اهداف می‌تواند حمایت از باقیمانده حکومت بشار اسد در سوریه باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ دولت دیگری نمی‌تواند در این کشور روی کار بیاید. اگرچه بخش زیادی از سوریه اکنون تحت کنترل اسد قرار ندارد، همین میزان کافی خواهد بود.

هدف بعدی کاهش تأثیر تحریم‌هاست. گفته می‌شود روسیه هم‌اکنون قراردادی 20 میلیارد دلاری برای خرید نفت ایران و ایفای نقش واسطه برای فروش آن امضا کرده است تا بتواند بر طرح آمریکا برای مسدود کردن بازار نفت ایران غلبه کند.

مسأله حائز اهمیت دیگر این است که ایران و روسیه ماه گذشته قراردادی را برای تسریع در برنامه هسته‌ای ایران و ساخت راکتور جدید در نیروگاه بوشهر امضا کردند که نشان دهنده تمایل دو کشور برای بهبود روابط دوجانبه‌شان طی پنج سال آینده است.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه اوایل سال جاری تلاش کرد تا چین را برای تبدیل گروه موسوم به شانگهای که برای مقابله با تروریسم تشکیل شده است به یک ائتلاف نظامی تمام عیار با حضور ایران متقاعد کند. زمانی که چین از این طرح استقبال نکرد، پوتین تمرکز خود را روی همکاری بیش‌تر و نزدیکتر با تهران قرار داد.

رییس‌جمهور روسیه ماه گذشته در یک سخنرانی بر این مسأله تأکید کرد که آمریکا به دلیل توان نظامی روسیه به آن توجه می‌کند، به چین به دلیل قدرت اقتصادی‌اش و به ایران به دلیل برنامه هسته‌ای‌اش توجه دارد.

نیویورک پست در ادامه نوشت: ایران و روسیه علاوه بر این در افغانستان با یکدیگر همکاری می‌کنند و امیدوارند بتوانند برای مقابله با طرح آمریکا سدی را در محدوده کشورهای حوزه بالتیک تا خلیج فارس ایجاد کنند.

انتهای پیام

کد N622899