بارزانی: داعش هم نمی‌تواند مانع از استقلال کردستان عراق شود

مسعود بارزاني

رئیس اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه 1000 داعشی هم نمی‌توانند روند استقلال کردستان را متوقف کنند، برخی طرف‌ها را متهم کرد که پس از رسیدن روند استقلال اقلیم کردستان به مراحل بسیار خوب داعش را به حمله به اقلیم کردستان ترغیب کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری عراقی براثا، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در نشستی با گروهی از پیشمرگ‌ها که از شهر کوبانی سوریه بازگشته بودند، گفت: تصورات اولیه ما درخصوص داعش به دلیل گسترش جبهه‌های جنگ و پیوستن تعداد زیادی از عرب‌ها که تعداد آنها به 200 هزار تن می‌رسید و همه از عرب‌های سنی هستند، این بود که آنها به کردستان حمله نمی‌کنند.

بارزانی گفت: زمانی که روند استقلال کردستان و همه‌پرسی به مرحله بسیار خوبی رسید هدف آن افراد ضربه زدن به این روند از طریق داعش بود اما 100 یا 1000 داعشی هم نمی‌توانند روند استقلال کردستان را متوقف کنند و کناره‌گیری از این مساله ممکن نیست.

بارزانی خاطرنشان کرد: عرب‌های سنی مذهبی که خارج از تحت کنترل اقلیم کردستان بودند، همان‌ها هستند که به داعش پیوستند و این عقیده را داشتند که داعش منطقه را از کردها تخلیه خواهد کرد و این مناطق به آسانی به کنترل آنها درمی‌آید.

وی گفت: محاسبه‌های آنها غلط از آب درآمد و نمی‌دانستند که آمریکا و هم‌پیمانان آن به این سرعت به ما کمک خواهند کرد. همان‌طور که پیش‌بینی نکردند که پیشمرگ‌ها به این صورت در مقابل دشمن پایداری کنند.

بارزانی خطرنشان کرد: آنها معتقد بودند که اگر حمله‌ای انجام دهند پیشمرگ‌ها عقب‌نشینی خواهند کرد و نمی‌توانند مقاومت کنند اما فهمیدند که محاسبه‌هایشان دوباره اشتباه از آب درآمده است.

وی اظهار داشت: تعداد زیادی از پیشمرگ‌ها در دفاع از اقلیم کردستان کشته و زخمی شده‌اند و خسارت‌های زیادی به ما وارد آمده است اما جایگاه پیشمرگ‌ها به سطح بالایی رسیده است و در حال حاضر روسا و مسوولان تمامی کشورها اعتراف می‌کنند که پیشمرگ‌ها با شجاعت تمام و به نیابت از جهان با تروریسم می‌جنگند و این افتخار بزرگی است که نمی‌توان آن را با تمامی ثروت دنیا عوض کرد.

مسعود بارزانی پیشتر در مقابل پارلمان اقلیم کردستان عراق گفته بود: من به شما پیشنهاد می‌دهم تا به تصویب قانون تشکیل کمیته عالی انتخابات کردستان سرعت ببخشید چراکه این مساله اولین گام است و گام دوم آمادگی‌ها برای برگزاری همه‌پرسی جهت تعیین سرنوشت اقلیم کردستان است.

پارلمان اقلیم کردستان چهارشنبه گذشته اعضای شورای کمیته انتخابات را انتخاب کرد.

انتهای پیام

کد N622876