نخست‌وزیر لیبی و خلیفه حفتر برای نشستن پای میزه مذاکره شرط گذاشتند

ليبي

نخست‌وزیر دولت موقت لیبی تاکید کرد: نشستن پشت میز مذاکره با مخالفان مشروط به این است که آنها پارلمان و دولت لیبی را به رسمیت بشناسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالله الثنی، نخست‌وزیر لیبی در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای نیوز، شروط آغاز مذاکرات با مخالفان را شرح داد که برناردینو لیون، فرستاده سازمان ملل به لیبی به دنبال آن است.

در این گفت‌وگو الثنی اعلام کرد: ما هیچ گفت‌وگویی با افرادی که هدفشان طرد مردم لیبی و سیطره بر این مردم است، نداریم. همچنین با مسیحیانی که کنترل طرابلس را به دست گرفته‌اند تا زمانی که به قانونی بودن پارلمان و دولت لیبی اعتراف نکنند، گفت‌وگو نخواهیم داشت.

الثنی درباره تلاش‌های برناردینو لیون گفت: در این شرایط ماموریت وی نتیجه‌ای ندارد.

الثنی با اعتراض نسبت به سخنان لیون گفت: این صحبت‌ها باعث می‌شود که خشک و تر با هم بسوزند. وی ادامه داد: لیون به دنبال کمک و نجات برخی از طرف‌ها و پیگیری دیدار اخیر خود با نوری بوسهمین، رئیس کنگره ملی لیبی در طرابلس است.

الثنی دوباره تاکید کرد که دولت لیبی نمی‌تواند قدرت را با نیروهای فجر لیبی تقسیم کند چراکه امور کشور با حضور این شبه‌نظامیان که از سوی پارلمان لیبی ترورریستی تلقی می‌شوند، ممکن نخواهد بود.

وی تاکید کرد که جریان تندرو با مخالفت مردم لیبی مواجه است و گروه فجر لیبی تنها 5% مردم لیبی را تشکیل می‌دهند و ارتش تا خروج کامل آنان از طرابلس آنها را تعقیب خواهد کرد.

وی درباره عملیات نظامی که با هدف مغلوب کردن شبه‌نظامیان مسلح انجام شد، با اشاره به هماهنگی کامل دولت و ارتش گفت: بنغازی شاهد جنگ مردم با شبه‌نظامیان بوده است.

وی درباره حوادث جاری در پایتخت گفت: ارتش به سمت طرابلس در حرکت است و تلاش می‌کند همزمان با تلاش برای بازپس‌گیری کنترل مناطق تحت نفوذ افراطی‌ها، از جان و زندگی شهروندان هم حمایت کند.

الثنی با انتقاد از جامعه بین‌المللی به خاطر عدم حمایت از لیبی در دوره پس از سقوط معمر قذافی، گفت: گروه فجر لیبی از خارج از کشور حمایت نظامی دریافت می‌کرد این در حالی است که جهانیان هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند.

از سوی دیگر، عبدالرزاق الناظوری، رئیس ستاد کل ارتش لیبی از تلاش جوانان شهر بنغازی و کمک آنان به ارتش در عملیاتی که طی دو روز گذشته در چند محله این شهر داشتند، تقدیر کرد.

الناظوری در گفت‌وگوی مطبوعاتی روز گذشته خود با تقدیر از تلاش‌های جوانان شهر بنغازی خطاب به آنان گفت: پس از آزادی بنغازی نمی‌خواهیم که شاهد این باشیم که حتی یکی از جوانان منطقه علیه مردم شورش کرده است.

وی با هشدار نسبت به تکرار هرگونه رفتاری خشن علیه مردم به اسم انقلابی‌ها گفت: ما با هر که بخواهد دست به این اقدامات بزند می‌جنگیم و وی را خلع سلاح می‌کنیم.

فرماندهی عملیات کرامه به رهبری خلیفه حفتر سرلشکر بازنشسته لیبی، هشت شرط برای قبول دعوت فرستاده سازمان ملل به گفت‌وگوی غدامس 2 تعیین کرد.

خلیفه حفتر در بیانیه‌ای در پاسخ به دعوت برناردینو لیون برای حضور در گفت‌وگویی که قرار است هفته آینده برگزار شود، هشت شرط برای حضور در این گفت‌وگو تعیین کرد که عبارتند از:

1- لزوم اقرار همه طرف‌های دعوت شده به گفت‌وگو و به رسمیت شناختن عزم و خواست مردم لیبی که در انتخابات اخیر پارلمان (ژوئن گذشته) به نمایش درآمد و همچنین اقرار به قانونی بودن پارلمان این کشور (که در طرق تشکیل می‌شود) به عنوان نماینده انحصاری مردم لیبی.

2- موافقت همه حاضران در نشست با طرح پیشنهادی ارتش ملی برای پایان بحران سلاح، تخلیه همه شهرها و روستاها از شبه‌نظامیان، پذیرش لایحه پارلمان مبنی بر نابودی همه شبه‌نظامیان و تحویل همه بنادر، فرودگاه‌ها، مراکز بازداشت، به دولت (منظور دولت عبدالله الثنی است).

3- عدم مخالفت طرف‌های حاضر در گفت‌وگو با بازگشت مهاجران به روستاها و شهرهای محل سکونتشان.

4- انحصاری بودن تشکیل یا تعدیل کابینه دولت در پارلمان منتخب طبرق.

5- ارائه برنامه‌های نشست‌های گفت‌وگو به دبیرخانه‌ای که پارلمان تعیین می‌کند (و در طبرق برگزار می‌شود).

6- اعلام دستور جلسه این نشست و به رای عموم گذاشتن آن پیش از برنامه‌ریزی نشست‌ها.

7- اعلام اسامی افراد دعوت شده به نشست و اینکه این افراد نماینده چه حزب‌هایی هستند.

8- دعوت از نمایندگان کشورهای همسایه برای شرکت در نشست‌ها و همچنین دعوت از نمایندگانی از اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا.

فرمانده کل عملیات الکرامه تاکید کرد: هیچ گفت‌وگویی با تروریست‌ها وجود ندارد و جز جنگ تا شکست کامل آنها و پاکسازی کشور از وجودشان، هدف دیگری نداریم.

وی اظهار داشت: شرط‌های هشت گانه برای شروع گفت‌وگوهای غدامس 2 مساله مهمی در هر گفت‌وگو با هدف رساندن کشور به ساحل امنیت و آرامش است.

خلیفه حفتر از برناردینو لیون دعوت کرد موضع گیری شفاف‌تری نسبت به خطر تروریست اتخاذ کند.

وی از فرستاده سازمان ملل خواست براساس منشور سازمان ملل و قطعنامه‌های آن به وظایف خود درخصوص کمک به مردم لیبی در جنگ با تروریسم عمل و تنها به اظهارنظرهای رسانه‌ای اکتفا نکند.

انتهای پیام

کد N622796