10 پیشنهاد روحانی؛گام دوم ایران برای مبارزه با تروریسم جهانی

فلاحت‌پیشه: حمایت‌های مالی و نظامی از تروریست‌ها مانع اصلی از بین رفت خشونت است

حسن روحاني,جهان عليه خشونت و افراطی‌گری

یک استاد روابط بین‌الملل گفت: با توجه به حمایت‌های کشورهای عضو شورای امنیت از گروه‌های تروریستی لازم است تا بازنگری جدی در این زمینه صورت بگیرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سخنرانی اخیر رئیس جمهور در کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری و پیشنهادهای وی برای مبارزه با تروریسم خاطرنشان کرد : موضوع مبارزه جهانی علیه خشونت و افراطی گری از جمله پیشنهادهای مثبتی است که معمولا جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای فعال در سازمان ملل متحد آن را مطرح می‌کند و این بار نیز مورد تاکید رئیس جمهور کشورمان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بازنگری ساختاری در شورای امنیت سازمان ملل متحد و بازاندیشی در حوزه‌های فکری می تواند زمینه مبارزه با خشونت را در جهان فراهم کند. همچنین همکاری واقعی بین دولت ها گام بعدی است که باید در راستای مبارزه با افراط و خشونت در جهان برداشته شود.

این استاد روابط بین‌الملل گفت: معمولا پیشنهاد مبارزه با افراط گرایی از طرف کشورهای غیر متعهد و کشورهای خارج از شورای امنیت و به ویژه کشوری مانند ایران که غیر متعهد بودن خود را در عمل ثابت کرده است با موانع اجرایی جدی مواجه می‌شود ولی به رغم این شرایط رئیس جمهور کشورمان تلاش کرد مواردی را مطرح کند که به نوعی نگاه انتقادی نسبت به شرایط کنونی داشت.

وی ادامه داد‌:خشونت افراطی گری و مشخصا نقطه عطف آن یعنی تروریسم در منطقه خاورمیانه و حتی شبه قاره روبه گسترش بوده و موضوعی است که اگر به درستی ریشه یابی شود امکان مبارزه با آن وجود دارد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه حمایت های مالی از گروه های تروریستی به گسترش روز افزون آن‌ها کمک می‌کند، افزود:‌ متاسفانه حمایت‌های مالی از گروه‌های تروریستی همچنان ادامه دارد و این در حالی است که ما می بینیم تحریم های سختی علیه کشوری مستقل مانند ایران اعمال می‌شود در حالی که کشورهای حامی گروه‌های تروریستی با بی‌تفاوتی سازمان و نظام‌های بین‌المللی مواجه می‌شوند .

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه و بعضی از کشورهای عضو شورای امنیت اقدام به تجهیز گروه های تروریستی و ارسال سلاح به آن‌ها می‌کنند و همه کسانی که امروز به دست خشونت طلبان کشته می‌شوند در واقع با اسلحه‌های کشورهای عضو شورای امنیت کشته می‌شوند بنابراین مانع اصلی بر سر راه تحقق ثبات و امنیت و همچنین از بین رفتن خشونت در جهان همین حمایت های مالی و نظامی از تروریست ها است.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه در پایان با اشاره به پیشنهادهای رئیس جمهور کشورمان در اولین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری گفت: در بخش هایی از سخنان روحانی به لزوم توجه و همکاری کشورها در زمینه فضای مجازی اشاره شده است و در این رابطه باید بگویم دنیا در فضای مجازی به صورت انحرافی حرکت می‌کند. برای مثال از سال 2004 پروژه ایران هراسی در فضای مجازی شکل گرفت و این در حالی بود که در همان زمان تروریست ها و افراطی ها به کار خود ادامه می دادند. بنابراین لازم است تا توجه ویژه ای به عملکرد درست کشورها در فضای مجازی به وجود آید.

انتهای پیام

کد N622766