باراك اوباما:

عملکرد خشونت‌آمیز سیا کمکی به اقدام‌های ضد تروریستی آمریکا نکرد

سیاسی

رئیس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد که استفاده از روش‌های خشن در بازجویی‌ها علیه مظنونان به عملیات تروریستی نه تنها نتوانسته است به نیازهای موجود در مبارزه علیه تروریسم پاسخ دهد، بلکه ادامه این روند را برای این کشور و متحدان آن دشوار‌تر کرده است

رئیس‌جمهوری آمریکا در پی انتشار گزارش ۴۸۰ صفحه‌ای از شکنجه‌های مظنونان به انجام عملیات تروریستی، اعلام کرد که این اقدام‌های خشونت‌آمیز کمکی به روند مبارزه با تروریسم نکرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری افه، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا پس از انتشار گزارش خشونت‌های اعمال شده در زندان‌های آمریکا علیه مظنونان به انجام اقدام‌های تروریستی، گفت که عملکرد خشونت‌آمیز و شکنجه‌های ماموران سیا در قبال زندانیان در آمریکا به روند مبارزه با تروریسم کمکی نکرده است.

اوباما تصریح کرد که استفاده از روش‌های خشن در بازجویی‌ها علیه مظنونان به عملیات تروریستی نه تنها نتوانسته است به نیازهای موجود در مبارزه علیه تروریسم پاسخ دهد، بلکه ادامه این روند را برای این کشور و متحدان آن دشوار‌تر کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که تلاش می‌کند تا اقدام‌های خشونت‌آمیز در بازجویی‌ها دیگر تکرار نشوند.

این نخستین بار است که سازمان جاسوسی آمریکا گزارشی از بازداشت‌شدگان خود در زندان‌های مخفی متعلق به این سازمان در اروپا و آسیا منتشر می‌کند.

شرح بازجویی‌های مظنونان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر بار‌ها به‌دلایل مختلف به تعویق افتاد و این‌بار نیز از شش هزار و ۲۰۰ صفحه شرح بازجویی‌ها تنها ۴۸۰ صفحه آن درباره ۱۰۰ مظنون به انجام عملیات تروریستی در خلال سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ منتشر می‌شود و متن کامل گزارش در سنای آمریکا به‌صورت محرمانه باقی می‌ماند.

برخی مقام‌های آمریکایی تصریح کردند که بازجویی‌های شدید علیه مظنونان به اقدام‌های تروریستی نتیجه‌ای در بر نداشته است.

مسئولان سازمان جاسوسی آمریکا پس از واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تلاش کردند تا با انجام شکنجه‌هایی مانند غرق مصنوعی با آب، شرایط سخت و مختل‌کننده فکر و بسیاری روش‌های دیگر مظنونان را وادار به اعتراف کنند.

کد N622656