بشار اسد به مسکو می‌رود/جزئیات جدیدی از طرح روسیه درباره سوریه

روسيه,بشار اسد

منابع آگاه اعلام کردند که بشار اسد در سال جدید میلادی به مسکو سفر می‌کند و در این سفر طرحی که تهران و مسکو برای حل بحران سوریه ارائه کرده‌اند، بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه لبنانی السفیر، منابع آگاه اعلام کردند که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه پس از برگزاری جشن‌های سال نو میلادی به مسکو سفر می‌کند و در این سفر در خصوص طرحی که تهران و مسکو برای حل بحران سوریه ارائه کرده‌اند، بحث و گفت‌وگو خواهد شد؛ طرحی که شامل اعلام صرف نظر اسد از برخی اختیارات خود و توافق با مذاکرات ابتدا در مسکو و پس از آن در دمشق است.

به گزارش منابع آگاه، اسامی مطرح شده برای مذاکرات، معاذ الخطیب رئیس پیشین ائتلاف مخالفان، حسن عبدالعظیم دبیر هیات هماهنگی مخالفان و گروهش، قدری جمیل معاون نخست وزیر سابق ائتلاف مخالفان، 12 حزب کرد و همچنین برخی گروه‌های تندرویی هستند که هیچ ارتباطی با داعش ندارند.

به گزارش منابع، این طرح شامل مذاکره با جبهه النصره نیست بلکه شامل تشکیل دولتی در آوریل آتی به ریاست معاذ الخطیب است که اکثریت آن از مخالفان تشکیل شود و اصلاح قانون اساسی و مقدمه‌چینی برای انتخابات پارلمانی جدید را برعهده داشته باشد.

براساس آن اسد وزارت دفاع و سه دستگاه امنیتی، نیروی هوایی و امنیت نظامی و امنیت کشور را در اختیار داشته و هیچ مانعی وجود نداشته باشد که وزیر کشور از مخالفان تعیین شود.

این طرح همچنین شامل بازگرداندن برخی افسران ارتش آزاد سوریه به فعالیت و مطرح کردن نام مناف طلاس برای بر عهده گرفتن سمت وزیر دفاع می‌شود.

انتهای پیام

کد N622428