ادامه تظاهرات‌ها در کالیفرنیا علیه نژادپرستی و رفتار خشونت‌آمیز پلیس

آمريكا,تظاهرات

اعتراضات مردم کالیفرنیا علیه برخورد خشونت‌آمیز نیروهای پلیس علیه سیاهپوستان همچنان ادامه دارد و صدها تن از فعالان در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدها تن از معترضان خشمگین از کشته شدن مردان سیاهپوست آمریکایی به دست افسران سفیدپوست پلیس سه‌شنبه شب در برکلی به خیابان‌ها آمدند و اعتراضات در کالیفرنیای شمالی همچنان ادامه داد. معترضان مقابل شهرداری برکلی کالیفرنیا متوقف شدند و یکی از اعضای شورای شهر در سخنانی تاکید کرد که باید درباره عملکرد پلیس در واکنش به موج اعتراضات اخیر تحقیقاتی صورت بگیرد. نشست شورای شهر این منطقه در پی اعتراضات مردمی مختل شد و به گفته تام بیتز شهرداری برکلی معترضان تهدید کرده بودند که نشست را مختل می‌کنند.

طبق گفته مقام‌ها، به دلیل تداوم اعتراضات مردمی حرکت قطارهای بین ایستگاه‌های برکلی متوقف شد.

یکی از مقام‌های گشت بزرگراه کالیفرنیا اعلام کرد که 80 درصد نیروها برای نظارت بر اعتراضات در برکلی مستقر خواهند شد چراکه در جریان اعتراضات دوشنبه شب حدود 1500 معترض تمام خطوط تردد را بسته بودند. نیروهای امنیتی روز دوشنبه 223 را به اتهام مقاومت در برابر بازداشت، مانع شدن از فعالیت پلیس و سایر اتهام‌ها بازداشت کردند.

پلیس برکلی نیز 9 تن دیگر را بازداشت کرده‌اند. افراد بازداشت شده باید وثیقه 50 هزار دلاری بگذارند و بسیاری از آنها همچنان در بازداشت به سر می‌برند و مقام‌ها درخواست داده‌اند تا مبلغ وثیقه افزایش یابد. اگرچه تعداد فعالان کاسته شده است اما اعتراضات در برکلی و اوکلند همچنان فعال است و این مناطق تاریخ بسیار طولانی اعتراضات را از دهه 1960 شاهد بوده‌اند.

تظاهرات‌های مردم آمریکا پس از صدور حکم هیات منصفه در 24 نوامبر و تبرئه دارن ویلسون، افسر سفیدپوستی که مایکل براون نوجوان سیاهپوست آمریکایی را در شهر فرگوسن ایالت میسوری کشت، آغاز شد.

یک هیات منصفه دیگر نیز در نیویورک در تاریخ سوم دسامبر افسر سفیدپوستی که یک معترض به نام اریک گارنر را با دستش خفه کرده بود، از اتهام‌ها مبرا دانست. تصمیم‌های مذکور موجب شد تا موج جدیدی از اعتراضات علیه خشونت پلیس آمریکا به راه بیفتد.

انتهای پیام

کد N622375